„Wie schmeckt Deutschland?”- scenariusz lekcji języka niemieckiego dla klasy drugiej gimnazjum
Cele lekcji:
uczeń zna:
-upodobania kulinarne w różnych regionach Niemiec,
-słownictwo związane z przygotowaniem sałatki,
-nazwy warzyw i składników niezbędnych do przyrządzenia sałatki,
-nazwy sztućców, naczyń oraz innych przedmiotów służących do spożywania posiłków i nakrywania stołu,
uczeń potrafi:
-prawidłowo nakryć do stołu i nazwać przedmioty znajdujące się na nim,
-wymienić składniki sałatki ziemniaczanej i w prosty sposób opowiedzieć, jak się ją przyrządza,
-samodzielnie zrobić sałatkę ziemniaczaną,
-współpracować w grupie,
-korzystać ze słownika
Przebieg lekcji:
1.Nauczyciel krótko opowiada o kuchni niemieckiej, wymienia tradycyjne potrawy, zwraca uwagę na różnice w upodobaniach kulinarnych pomiędzy poszczególnymi obszarami Niemiec, wskazuje na różnice i podobieństwa pomiędzy kuchnia niemiecką i polską itp.
* (Innym rozwiązaniem może być, wcześniejsze przygotowanie przez jakiegoś chętnego ucznia krótkiego referatu na ten temat.)
2.Następnie uczniowie dzielą się na 4-osobowe grupy. Każda z nich podchodzi do stołu, na którym przygotowana jest „zastawa stołowa” oraz karteczki z niemieckimi nazwami przedmiotów znajdujących się na stole. Mogą to być np.: die Gabel, das Messer, der Eßöffel, der Teelöffel, der Teller, das Glas, der Becher, die Tasse, die Untertasse, die Schüssel, die Serviette, die Tischdecke itp. Każda grupa w jak najszybszym czasie dopasowuje odpowiednie karteczki z nazwami do przedmiotów oraz poprawnie nakrywa stół. Uczniowie mogą korzystać ze słowników. Grupa, która jako pierwsza poprawnie wykona zadanie otrzymuje nagrodę (np. cukierka, albo „+”).
Następnie wszystkie słowa zostają odczytane przez nauczyciela i powtórzone przez uczniów w celu nauczenia się prawidłowej wymowy.
3.Kolejnym krokiem jest rozdanie grupom kartek ze składnikami potrzebnymi do zrobienia sałatki ziemniaczanej oraz porozcinanego przepisu jej wykonania. Grupy ponownie korzystając ze słowników tłumaczą niezrozumiałe składniki oraz starają się ułożyć poprawny przepis na sałatkę. (Ważne, by wszystkie słowa były zrozumiałe.) Jeżeli mamy czas, uczniowie mogą przepis zapisać na szarym papierze, który następnie zawiśnie w widocznym miejscu i będzie pomocny przy sporządzaniu sałatki.
Jak poprzednio, grupa zwycięska może otrzymać nagrodę.
Przykładowy przepis na sałatkę:
Kartoffelsalat
Zutaten:
4 gekochte Kartoffeln
4 saure Gurken
2 Zwiebeln
1 Bund Radieschen
250 Gramm Schinken
1 Priese Salz
1 Priese Pfeffer
1 Teelöffel Senf
etwas Essig
2 Eßlöffel Mayonnaise
1 Bund Petersilie,
1 Bund Schnittlauch
So wird`s gemacht:
Kartoffeln und Zwiebeln schälen.
Kartoffeln in Scheiben und Zwiebeln in Würfel schneiden.
Radieschen waschen und in Scheiben schneiden.
Schinken und saure Gurken in Stücke schneiden.
Petersilie und Schnittlauch klein schneiden.
Senf, Mayonnaise und Essig rühren und dazugeben.
Etwas Salz und Pfeffer darüberstreuen.
Alles mischen.
Guten Appetit!
Gdy wszystkie grupy zakończą zadanie, składniki i przepis zostają odczytane przez uczniów. Nauczyciel pomaga w poprawnym odczytaniu nowych słów.
4. Po upewnieniu się, że wszystko jest zrozumiałe, uczniowie przystępują do wykonania sałatki wg stworzonego przepisu.
(Niezbędne składniki oraz przyrządy potrzebne do pracy zapewnia nauczyciel, albo przynoszą je uczniowie.)
5. W trakcie pracy nauczyciel podchodzi do grup i pyta poszczególnych uczniów, jaką czynność właśnie wykonują. Uczniowie w języku niemieckim opowiadają, co właśnie robią.
6. Po skończeniu następuje degustacja, utrwalenie słownictwa w formie rozmowy podczas posiłku (nauczyciel jeszcze raz pyta, co kto zrobił, ewentualnie przyniósł), no i oczywiście sprzątanie. :)
7. Grupy, które wykonały najsmaczniejsze sałatki mogą zostać wyróżnione ocenami.
Opracowała (i przetestowała :) )
Aleksandra Strzelczyk-Wilczyńska
(nauczycielka j.niemieckiego w gimnazjum we Wrocławiu)