X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19301
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Witaj Wiosenko!" - scenariusz zajęcia otwartego w grupie 5-latków

Temat: „Witaj Wiosenko!” – zabawy dydaktyczne.

Cele:
• utrwalenie wiadomości dotyczących aktualnej pory roku: wiosny;
• doskonalenie logicznego myślenia;
• wyzwalanie i rozwijanie ekspresji ruchowej i plastycznej oraz poczucia przynależności do grupy podczas wspólnych działań;
• dalsze kształtowanie prawidłowej analizy i syntezy słuchowej;
• rozwijanie aparatu głosowego poprzez prawidłowy śpiew;
• umacnianie wiary w siebie i własne możliwości poprzez aktywny udział w zabawie grupowej;
• wzmacnianie więzi rodzinnych;
• budowanie poczucia bezpieczeństwa w grupie w kontakcie z najbliższymi członkami rodziny;
• integrowanie wszystkich uczestników zajęć poprzez wspólną aktywność;

Metody:
• słowne: instrukcje, objaśnienia;
• aktywizujące: zadania stawiane do wykonania, promyczkowe szeregowanie, pedagogika zabawy;

Formy:
• zbiorowa;
• zespołowa;
• indywidualna;

Środki dydaktyczne:
kwiatki z folii samoprzylepnej (wizytówki), mazaki, garnek, obrazki z oznakami wiosny oraz zimy; miseczki, motylki; kołatka, trójkąt; brystole z namalowanymi drzewami, artykuły papiernicze: kolorowe kartki, bibuła, serwetki, kleje, nożyczki, pastele olejne; płyty CD z nagraniem piosenki oraz muzyką do zabaw; magnetofon;


Przebieg zajęcia:

1. Powitanie rodziców i naklejanie wizytówek.

2. „Gość” – zabawa z piosenką na powitanie.
Przyszła do nas miła (Ania),
Dała wszystkim znak.
Chcecie ze mną się zabawić,
No to zróbcie tak:
A jak?

3. „W marcu jak w garncu” – zabawa aktywizująca metodą „promyczkowego szeregowania”
Z garnka symbolizującego przysłowie, dzieci losują obrazki. Część z nich symbolizuje zimę, a część wiosnę. Dzieci decydują, do której pory roku pasują i układają pod śnieżynką (zima) lub słonkiem (wiosna).

4. „Oznaki wiosny” – ćwiczenie słuchu fonematycznego /dzieci – rodzice/
Nauczyciel miesza obrazki z poprzedniej zabawy i dzieli uczestników na dwie drużyny (dzieci i rodzice). W dwóch miseczkach znajduje się po 5 wiosennych motylków. Jeden rodzic i jedno dziecko losuje i odkrywa po jednym obrazku. Nazwę należy podzielić na głoski. Drużyna, która wylosowała krótszy wyraz wyjmuje z miseczki jednego motylka. Drużyna, która jako pierwsza wyjmie wszystkie motylki, wygrywa.

5. „Żaby i bociany” – zabawa rytmiczno – ruchowa
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy: bociany (chłopcy) i żabki (dziewczynki). Gdy nauczyciel gra na kołatce, bociany kroczą po łące zgodnie z rytmem granym na instrumencie i mówią kle kle kle.
Gdy nauczyciel gra na trójkącie, na łąkę wskakują żabki i skaczą mówiąc kum kum – kum kum.

6. „Prawda i fałsz” – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel mówi zdania związane z nową porą roku. Dzieci decydują, czy zdanie jest prawdziwe (klaskanie), czy fałszywe (tupanie).

7. „Wiosenny trening dłoni” – zabawa paluszkowa z muzyką (p.: płyta CD);

8. „Wiosenne drzewa” – wykonanie pracy plastycznej techniką collage z podziałem na zespoły.
Dzieci i rodzice dzielą się na kilka zespołów. Każda drużyna wykonuje wiosenne drzewo według własnego pomysłu. Po zakończeniu następuje prezentacja prac.

9. „Maszeruje wiosna” – zbiorowe śpiewanie piosenki na tle wykonanych prac.

10. „Na pożegnanie wszyscy razem” – pożegnanie gości wspólnym pląsem. Podziękowanie za przybycie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.