Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Bezpieczne zabawy zimowe.
Cele:
- Uświadomienie znaczenia aktywności ruchowej w życiu człowieka,
- Utrwalenie wiadomości na temat bezpiecznego korzystania z uroków zimy
- Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
- Poznanie nowych technik plastycznych
Metody i formy:
Rozmowa, zabawa ruchowa, twórcza ekspresja, praca z całą grupą, praca w grupach, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Arkusz papieru, mazak, pocięte obrazki, klej, biały papier, kolorowy karton, nożyczki
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa wprowadzająca. Jakie zabawy i sporty możemy uprawiać zimą (jazdę na nartach, łyżwach, sankach, snowboardzie, lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami itd.)
Na co należy zwrócić uwagę podczas zabaw zimowych i dlaczego (odpowiednie ubranie, bezpieczeństwo). Co to znaczy bezpieczne zabawy?
2. Wspólne układanie listy – czego nie wolno robić (jazda na łyżwach po zamarzniętym stawie, rzece, zjazd z górki w pobliżu ulicy, drzew, rzucanie zmrożonymi śnieżkami), a jak powinno postępować się właściwie (jazda w kasku po wyznaczonych trasach, pod opieka dorosłych). Zapisanie przez nauczyciela propozycji na arkuszu papieru i odczytanie.
3. Zabawa ruchowa. Pokazanie za pomocą ruchu różnych dyscyplin sportowych i próba ich odgadnięcia przez pozostałych uczestników zabawy.
4. Praca w grupach. Układanie pociętych obrazków w całość i naklejanie na karton. Obrazki przedstawiają czego nie należy robić podczas zabaw zimowych.
5. Praca plastyczna. Przedstawienie wybranej dyscypliny sportowej. Prezentacja i omówienie prac lub wykonanej gazetki ( z wycinków gazetowych )przedstawiającej różne rodzaje sportów zimowych.
6. Ocena prac i przygotowanie wystawy.