X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19266
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy łąki. Konspekt zajęć

Temat tygodnia: Wiosenna łąka.
Temat dnia: Mieszkańcy łąki.
Grupa wiekowa: 4- latki.
Cele ogólne:
- utrwalenie nazw i wyglądu zwierząt mieszkających na łące,
- zachęcanie do udziału w grach i zabawach zespołowych; kształtowanie odporności emocjonalnej w sytuacji porażki i zwycięstwa podczas wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- naśladuje sposób poruszania się zwierząt,
- zna niektóre zwierzęta żyjące na łące oraz występujące na niej rośliny,
- ułoży puzzle,
- potrafi pracować w zespole,
- rozwiązuje zagadki tematyczne,
- poszuka pary,
- podzieli na sylaby nazwę obrazka,
- naśladuje głosy zwierząt,
- aktywnie uczestniczy w grach i zabawach zespołowych organizowanych w sali i na świeżym powietrzu,
- właściwie zachowuje się w sytuacji porażki lub zwycięstwa.
Metody:
- słowne: rozmowa, zagadka,
- oglądowe: pokaz,
- działań praktycznych.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: puzzle: biedronka, pszczoła, mrówka, motyl, stokrotka, bocian, obrazki „mieszkańcy łąki” – pary, sylabowe koło, obrazki: żaba, bocian, pszczoła, konik polny, tęczowe liny.


Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – zabawa „Poruszam się jak...” – dzieci siedzą na dywanie, a prowadzący wypowiada zdanie: „Zapraszam do siebie Julkę, która jest bocianem”. Wywołane dziecko zbliża się do nauczyciela, naśladując sposób poruszania się bociana. Następnie wskazane dzieci naśladują ruchem dane zwierzątko. Po chwili nauczyciel zaprasza kolejne dziecko, podając nazwę zwierzęcia (mieszkańca łąki), które należy naśladować (bocian, żabka, motyl, ptaszek, ślimak).

2. Zabawa „Łąkowe zagadki” – (nauczyciel przed zajęciami podzielił dzieci za pomocą kolorowych kół na sześć grup. Wywołane dzieci zostały przedstawicielami tychże grup). Każda grupa otrzymuje woreczek z puzzlami. Zadaniem grupy jest ułożyć puzzle i ułożyć zagadkę, podać charakterystyczne cechy tego zwierzątka, rośliny tak, aby pozostałe dzieci odgadły, co przedstawiają ułożone puzzle. (biedronka, pszczoła, mrówka, motyl, stokrotka, bocian).

3. Zabawa „Mieszkańcy łąki” – nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki, na których są mieszkańcy łąki. Gdy słychać muzykę, dzieci maszerują w różnych kierunkach sali. Na pauzę w muzyce dzieci pokazują obrazki i szukają swojej pary. Zadaniem każdej pary jest także nazwać zwierzątko.
4. Zabawa „Sylabowo- łąkowe koło” – nauczyciel wiesza na tablicy koło, które podzielone jest na kilkanaście pól. Zadaniem dziecka jest zakręcić kołem, odkryć pole, na którym się zatrzymało i podzielić na sylaby nazwę danego obrazka.

5. Zabawa „Odgłosy łąki” – nauczyciel pokazuje „mieszkańców łąki” i pyta czy dzieci wiedzą, jakie dźwięki oni wydają (żaba –„ kum”, bocian- „kle”, pszczoła – „bzy”, konik polny – „cyk”). Wspólne powtarzanie dźwięków wydawanych przez owady; z różną intonacją. Następnie nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy. Na tablicy wiesza obrazki przedstawiające dane owady, a zadaniem każdej grupy jest wydawać dźwięk tylko wtedy, gdy jest pokazany jego owad. Najpierw nauczyciel jest dyrygentem, a potem prowadzącymi są chętne dzieci.

6. Ćwiczenia gimnastyczne na świeżym powietrzu.

Temat: Zabawy z tęczowymi linami.

I. Część wstępna:
•Zbiórka, przywitanie, podanie tematu i celów zajęć, umotywowanie i zachęcenie do ćwiczeń.
•Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał „Bocian i żabki” – na środku wyznaczonego miejsca układamy z lin duży stawek dla żabek. Wybieramy jedno dziecko, które będzie bocianem. Reszta dzieci to żabki, które skaczą obunóż po placu, omijając staw. Na hasło: „Uwaga bocian”, wbiega on na łąkę i stara się schwytać jak najwięcej żabek, które uciekają przed nim, chowając się do stawu. Złapane żabki zmieniają się w bociany i pomagają łapać pozostałe dzieci – żabki.
•Ćwiczenia dużych grup mięśniowych:„Niebo – ziemia”. Dzieci maszerują po obwodzie kła na hasło „niebo!”- dzieci stojąc podnoszą ręce do góry, a na hasło „ziemia” wykonują przysiad podparty.

II. Część główna.
Dzieci są podzielone na dwie grupy. Jedna grupa ma czarne krążki, druga białe.
•„Ślimak” – gracz balansując po spirali z tęczowych lin musi dotrzeć na drugi koniec ślimaka.
•„Skoki żabki” – gracze ustawiają się przed liną beżową. Nauczyciel rozkłada kolorowe koła w pewnej odległości a następnie rozpoczyna rundę od rzutu kostką, aby ta wyznaczyła kolor koła, do którego zawodnik będzie musiał wrzucać krążki.
•„Tęczowe hasanie” – gracz ustawia się przed liną beżową i ma za zadanie pokonać trasę przeskakując z jednego koła do drugiego.
•„Rzuty krążkiem” – dzieci stoją naprzeciwko siebie po środku leży lina. Zadaniem ich jest przerzucanie krążka w parach. Następnie rzucamy krążek po ukosie do kolejnego gracza.
•„Nawlekanie” – każdy gracz ma za zadanie jak najszybciej nawlec krążek na linę.

III. Część końcowa:
•Dzieci ustawione są w rozsypce, twarzą do prowadzącego, wyciągają ręce w górę i wykonują wdech, potem robią skłon w przód, opuszczają ręce i wykonują wydech.
•Sprzątanie i odniesienie sprzętu na wyznaczone miejsce.
•Omówienie zajęć – wskazanie ćwiczeń, które były łatwe lub trudne, sprawiły dzieciom przyjemność. Wyróżnienie dzieci, które swoje zadania wykonały starannie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.