Konspekt
Temat tygodnia: Nadeszła jesień.
Temat dnia: Bezpieczny przedszkolak.
Grupa wiekowa: 5- latki.
Cele ogólne:
- wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole, podporządkowania się przyjętym regułom,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania,
- kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci i wdrażanie do znoszenia porażki z nadzieją, że można ponownie i lepiej coś wykonać, a sukces jest osiągalny,
- utrwalenie wiadomości z zakresu bezpieczeństwa, znajomości ruchu drogowego.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna ustalone zasady wspólnej zabawy i przestrzega ich,
- chętnie podejmuje czynności zabawowe,
- rozwiąże zagadki,
- ułoży obrazki w tej samej kolejności, w jakiej usłyszało odgłosy,
- wie, czy podana informacja jest prawdziwa czy fałszywa,
- ułoży puzzle,
- rozpoznaje i nazywa samochody specjalistyczne,
- zna numery alarmowe i wie, kiedy można z nich skorzystać,
- rozumie konieczność bezpiecznego poruszania się po drogach.
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia,
- oglądowe: pokaz,
- działań praktycznych (gry dydaktyczne).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: woreczek, koła w czterech kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim, materiały w czterech kolorach, zagadki, obrazki: rower, sygnalizator świetlny, chodnik, samochód, policjant, zebra, tramwaj, autobus, karetka, pociąg, samochód, rower, samolot, prom kosmiczny, helikopter, statek, motorówka, żaglówka, płyta CD „Dźwięki naszego otoczenia” wydawnictwo HARMONIA, kartoniki w kolorze białym i czarnym, puzzle przedstawiające: karetkę pogotowia, straż pożarną, samochód policyjny, kartoniki z numerami alarmowymi, paski papieru w kolorze białym i czarnym, wiersz W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez ulicę”, kolorowanka „Bezpieczny przedszkola”.
Przebieg zajęć
1.Wprowadzenie do tematu zajęć – zaproszenie dzieci do krainy gier, do miejsca, w którym cztery grupy rozegrają grę „Bezpieczny przedszkolak”. Rozmowa na temat zasad gry i korzyści wynikających z przestrzegania reguł.
2.Podział dzieci na cztery grupy– w zaczarowanym woreczku znajdują się koła w czterech kolorach: żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim. Zadaniem dzieci jest wylosować koło i przykleić sobie na ubranie.
3. Zaproszenie dzieci do zabawy przy piosence „Niezwykły pociąg”.
4. „Rozwiąż zagadkę” – dzieci siadają na dywanie, na wyznaczonym miejscu dla drużyny. Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się obrazki. Nauczyciel czyta zagadkę, a zadaniem każdej grupy jest poszukać obrazek, który jest rozwiązaniem zagadki.
Zagadki:
• Kierownica, dzwonek, koła z oponami. Jedzie na nim człowiek i rusza nogami.
(Rower)
• Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą. (Chodnik)
• Choć nóg nie posiada, szybko pędzi szosą. Bo nie nogi, ale koła po szosie go niosą. (Samochód)
• Ma aż oczu troje. Przechodniom pomaga swoim żółtym okiem, daje znak „Uwaga! Gdy czerwone świeci „stop” Nie idź naprzeciw! Zapali zielone „Idź na drugą stronę”. (Sygnalizator świetlny)
• Dobrym okiem, bystrym słuchem. Kieruje ulicznym ruchem. (Policjant)
• W kostiumiku czarno-białym w zoo ją zobaczyć możesz. Inna znowu śmiałym krokiem przejść przez jezdnię ci pomoże.( Zebra)
5. „Pomyśl, odpowiedz i pokaż” – zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków w tej samej kolejności, w jakiej usłyszało odgłosy:
1. Tramwaj, autobus, karetka
2. Pociąg, samochód, rower,
3. Samolot, prom kosmiczny, helikopter
4. statek, motorówka, żaglówka.
6. Zabawa ruchowa „Prawda – fałsz” – każde dziecko otrzymuje dwa kartoniki w kolorze białym i czarnym. Gdy nauczyciel uderza w tamburyno zadaniem dzieci jest maszerować po sali na hasło stop! dzieci zatrzymują się, a nauczyciel czyta zdanie. Jeżeli podana informacja jest prawdziwa to dzieci pokazują kartonik w kolorze białym, jeżeli fałszywa w kolorze czarnym.
Zdania:
• Samochód ma cztery koła. (Tak)
• Przechodzimy na czerwonym świetle. (Nie)
• Pasy nazywane są zebrą. (Tak)
• Stoimy, gdy pali się czerwone światło. (Tak)
• Mundur policjanta jest w kolorze zielonym. (Nie)
• Samochody jeżdżą po chodniku. (Nie)
• Znak STOP jest koloru czerwonego. (Tak)
7. „Układamy puzzle” – każdy uczestnik zabawy otrzymuje puzzle. Zadaniem dzieci jest ułożyć puzzle przedstawiające: karetkę pogotowia, straż pożarną, samochód policyjny i przyporządkować odpowiedni numer telefonu służb ratunkowych.
8. Zabawa ruchowa „Zebra” – ułożenie pasów. Zespoły siedzą na linii startu. Obok każdej grupy leżą czarne i białe paski papieru. Na sygnał, pierwsze dziecko z grupy bierze pasek i biegnie do wyznaczonego miejsca – kładzie pasek na dywanie i wraca na miejsce startu. Czynność tę powtarzają kolejno wszyscy zawodnicy aż do chwili, gdy zabraknie pasków papieru. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza ułoży pasy. Recytacja wiersza fragmentu wiersza W. Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść przez ulicę”.
9. Podsumowanie gry: podliczenie punktów, ogłoszenie wyników, wręczenie kolorowanek „Bezpieczny przedszkolak”. Zawiązanie kręgu przyjaźni poprzez przesłanie iskierki i wzajemnego uśmiechu -„Posyłam iskierkę w krąg niech wróci do mych rąk”.