Scenariusz spotkania integracyjnego
Powitanie Wiosny
Data: 19.04.2013
Godzina: 10.00
Uczestnicy spotkania to wychowankowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim z niepełnosprawnością ruchową.
Cele spotkania:
- przybliżenie dzieciom tradycji związanych z powitaniem wiosny
- poszerzanie doświadczeń dzieci przez oddziaływanie na ich zmysły
- wyzwalanie i rozwijanie różnych sposobów twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej),
- wywoływanie ożywienia emocjonalnego i zachęcanie dzieci do aktywnego udziału w zabawie,
- kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole,
-wdrażanie do właściwego zachowania się w grupie rówieśników
Środki dydaktyczne:
Strój dla wiosny, bukiet kwiatów, żelki wodne, płyty z muzyką, dekoracja.
Przebieg spotkania
1.Powitanie wszystkich uczestników zabawy.
2. Powitanie wiosny.
Posłuchajcie dzieci, czy słyszycie jakieś dźwięki ( piosenka z płyty „Wiosna, wiosna”), ktoś się do nas zbliża... Kto to może być? Jest ładna, kolorowa, ma bukiet kwiatów. Kto to taki?
- Dzień dobry – jestem wiosna, przyniosłam wam słońce i bukiet kwiatów i każdemu z was dam po jednym kwiatuszku.
Wiosna wita się z każdym dzieckiem, które się przedstawia i dostaje od wiosny kwiatuszek.
- Przyszłam do was, żeby dać wam radość, słońce, ciepło, zieloną trawę, śpiew ptaków i żeby się z wami pobawić. Zapraszam wszystkie dzieci do zabawy.
3.Zagadki dźwiękowe- słuchanie głosów natury( ptaki, szmer strumienia, zwierzęta).
4.Zachęcanie do wspólnej zabawy: przymierzanie przez wychowanków wianka Pani Wiosny, pozowanie do zdjęć.
5.Włączenie do zabawy nauczycieli i starszych wychowanków
Kto z Was wie jakie ptaki przyleciały z ciepłych krajów do nas wiosną?
-Bociany, żurawie, skowronki, kukułki, jaskółki, kaczki, wilgi, dudki, pliszki.
Kto zna przysłowia związane z wiosną?
-Na marzec narzeka każdy starzec.
-W marcu jak w garncu.
-Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.
-Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, to długie chłody się zapowiadają.
-Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
-Kwiecień gdy deszczem plecie, to maj wystroi w kwiecie.
-Pogody kwietniowe - słoty majowe.
-W kwietniu gdy pszczoła jeszcze nieruchliwa, mokra wiosna zwykle bywa.
-W kwietniu łagodne kwiatki, w grudniu śnieżne płatki.
-Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi.
-Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
-Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata.
- Kiedy w marcu plucha, to w maju posucha.
- Gdy w marcu grzmoty, to w maju śniegi.
- Od 20 marca, słońce zagrzewa nawet starca.
Kto zna najwięcej przysłów dostaje słodką niespodziankę.
6.Zabawa z mokrymi żelkami- szukanie w misce wypełnionej żelkami ukrytych przedmiotów.
7. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wiosenne kwiaty” wręczenie słodkich upominków.
8. Podziękowanie za wspólną zabawę. Zakończenie spotkania wspólnym poczęstunkiem- ciasto, sok, słuchanie piosenek o wiośnie.