Opracowała: Anna Oliwa
Racibórz Przedszkole nr 20
SCENARIUSZ
TEMAT:,,Niebezpieczna przygoda małego misia”-opowiadanie z użyciem pacynek, zapoznanie dzieci z sytuacjami niebezpiecznymi , ustalenie właściwych reakcji,kształcenie umiejętności radzenia sobie.
CEL OGÓLNY:
przygotowanie dzieci do właściwego zachowania się w ruchu ulicznym,
uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia.
CELE OPERACYJNE:
potrafi uważnie słuchać,
wykazuje się nabytymi wiadomościami i umiejętnościami z zakresu komunikacji,
p przestrzega ustalonych wspólnie zakazów dotyczących bezpieczeństwa (zakaz:zabaw zapałkami,zabaw w miejscach niedozwolonych,)
wie do kogo należy zgłosić się po pomoc,
Znzna numery alarmowe,
potrafi odpowiednio dobrać kolory.
METODY:
słowne; opowiadanie , rozmowa ,wypowiedzi dzieci, objaśnienia,
czynna;zabawa ruchowa,samodzielna praca,
aktywizująca; burza mózgów,
FORMY ORGANIZACYJNE:z całą grupą ,indywidualnie.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:pacynki, ,,sygnalizator świetlny”,ilustracje,kartki,kredki,kolorowanki.
PRZEBIEG:
1. Powitanie – przedstawienie pacynek.Miś Bazylii i miś Karol – koledzy z przedszkola.
2. Opowiadanie nauczycielki z użyciem pacynek,,Niebezpieczna przygoda małego misia”
Wiesz Bazyli pewnego razu wracając z mamą z przedszkola po drugiej stronie ulicy zauważyłem kolegę z podwórka.Natychmiast chciałem mu powiedzieć o teatrzyku,który zobaczyłem w przedszkolu .Nie zastanawiając się wbiegłem na ulicę i wpadłem pod samochód.Moja mama powiadomiła pogotowie ratunkowe a wraz z nim przyjechała policja I straż pożarna.Pogotowie zabrało mnie do szpitala miałem złamaną nogę ,którą trzeba było złożyć operacyjnie(bardzo się bałem).Operacja sie udała założono mi gips i po tygodniowym pobycie w szpitalu wróciłem do domu.Strasznie sie nudziłem, ale po odwiedzinach kolegi który widział wypadek zrozumiałem jak bardzo źle się zachowałem.Postanowiłem ,że zawsze już będę przechodził przez ulicę w miejscu do tego przeznaczonym – na pasach lub gdy świeci zielone światło.
3. Pytania nauczycielki
-Co stało się misiowi?
-Dlaczego miś uległ wypadkowi?
-Gdzie zatelefonowała mama?
-Kto przyjechał na pomoc?
-Gdzie został zabrany miś ?
-Kto odwiedził Karola?
-Co postanowił miś?
4. Zabawa ruchowa ,,Przechodzimy na drugą stronę”-dzieci przechodzą na drugą stronę dywanu obserwując ,,sygnalizator”
5. Podawanie bezpiecznych rozwiązań,przez dzieci,Jak należy zachować aby bezpiecznie przejść przez jezdnię”
6. Pytania nawiązujące do opowiadania
-Czy miś zrozumiał ,że niewłaściwie postąpił?
-Dlaczego miś Karol opowiedział swoją przygodę Bazylemu-burza mózgów
7. Zabawa ruchowa,”Samochody”-reakcja na sygnały świetlne.
8. Przedstawienie samochodów służb bezpieczeństwa publicznego ich numerów alarmowych oraz sytuacji w których należy wezwać dane służby.
9. Praca przy stolikach-łączenie w pary(radiowóz-policjant,strażak-wóz strażacki,ambulans-lekarz),kolorowywanie wybranych par,odpowiedni dobór kolorów,doklejanie numerów alarmowych.
10. Porządkowanie miejsc pracy.Zawieszenie prac na wystawce.