X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19189
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowa i pachnąca zima - zabawy badawcze

Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 – letnich

Temat: Kolorowa i pachnąca zima – zabawy badawcze

Obszar z podstawy programowej: wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu siebie i swojego otoczenia.
Cele ogólne:
• Poznawanie stanów skupienia wody i zjawiska topnienia lodu;
• Stymulowanie zmysłów węchu, smaku i dotyku oraz poczucia równowagi;
• Kształtowanie kompetencji społecznych – wdrażanie do współpracy w zespole;
Metody: działania praktyczne – badanie, eksperymentowanie;
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: 2 pojemniki ze śniegiem, miski z kostkami lodu w różnych smakach: kwaśny, słodki, słony, zamrożone plastry cytryny i pomarańczy, kawałki innych warzyw i owoców, folia bąbelkowa z powietrzem, szkło powiększające, karty pracy, kredki, muzyka do zabawy ruchowej;

Przebieg:
Rozmowa na temat aktualnej pogody, zjawisk atmosferycznych, odczuwalnej temperatury i sposobów chronienia się przed zimnem i rozgrzewania się. Dzieci wiedzą, że za oknem jest zimno, mogą sprawdzić temperaturę szyb okiennych rękami, noskami, mogą też chuchać na nie.
Zabawa „Rozgrzewające masażyki”. Zaproszenie wszystkich do rozgrzania się w mroźną pogodę. Dzieci masują sobie uszy, nosy, policzki, ramiona, uda, kolana, stopy, a następnie masują plecy koledze lub koleżance.
Wielozmysłowe poznawanie śniegu. Przed dziećmi ustawione są pojemniki ze śniegiem. Dzieci eksperymentują, poznają właściwości śniegu poprzez dotyk – mogą wziąć do ręki, próbować lepić kulki, oceniać jego temperaturę i doświadczyć
w praktyce zjawiska topnienia śniegu pod wpływem ciepła dłoni. Obserwują jego przemianę w wodę, która jest widocznym dowodem, że śnieg to jedna z jej postaci. Dzieci oglądają śnieg z bliska, używając lup, dostrzegają błyszczące grudki lodu. Wąchają go, doszukując się jakiegoś zapachu.
Doświadczenia węchowe i smakowe. Rozdanie dzieciom miseczek z mrożonkami. Dzieci biorą do rąk zamrożone owoce i warzywa, oglądają je, badają temperaturę i twardość. Owoce i warzywa pod wpływem ciepła rąk zaczynają wydzielać wyraźny zapach – plastry cytryny i pomarańczy. Następują próby identyfikacji zapachów, nazywanie owoców i warzyw. Jest to kolejna okazja doświadczania zjawiska topnienia lodu. Następny etap to smakowa niespodzianka - kostki lodu z różnymi dodatkami: sokiem z cytryny, solą, cukrem, coca-cola, określanie smaków.
Zabawa sensoryczna – „Taniec pingwinów na lodzie” – Dzieci podzielone na grupy. Na dywanie rozłożone są arkusze folii bąbelkowej. Dzieci boso, niczym pingwiny po śniegu chodzą i tańczą po pęcherzykach powietrznych. Taki masaż stóp działa odprężająco i dostarcza dodatkowych wrażeń sensorycznych, kiedy część plastikowych bąbelków pęka pod nogami.
Karty pracy – zadaniem dzieci jest połączenie w pary zamrożonych plastrów z właściwymi owocami oraz pokolorowanie ich.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.