SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
DATA: 26.04.2013
OPRACOWANIE I PROWADZENIE: Anna Jabłońska
GRUPA: 3 latki
TEMAT TYGODNIA: Mieszkam w Łagiewnikach.
TEMAT DNIA: Herb Łagiewnik.
TEMAT ZAJĘCIA: „Herb Łagiewnik”- wykonanie herbu metodą EPR wg Dziamskiej.
OBSZARY PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
• VIII- Słucham muzyki i próbuję ją rozumieć.
• XI- Rozwijam zainteresowania plastyczno- konstrukcyjne.
- Ja i sztuka.
• XV- Jestem mieszkańcem Bytomia (Łagiewnik).
CELE OGÓLNE:
• Budowanie świadomości lokalnej i narodowej oraz przynależności do grupy społecznej.
• Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej.
• Wzbudzanie zainteresowania sztuką regionu (kulturą, tradycjami , gwarą).
• Kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna i oryginalności swojego regionu poprzez śpiewanie ludowych piosenkę, wykonywanie regionalnych tańców, poznawanie strojów regionalnych.
CELE OPERACYJNE- DZIECKO:
• podaje nazwę miejscowości, w której mieszka;
• śpiewa piosenki „Poszło dziewczę”,
• zatańczy prosty układ kroków „Grozika”
• kreśli linie faliste oburącz w rytm muzyki;
• wydziera papier w rytm muzyki;
METODY: edukacji przez ruch, słowna, czynna, zadaniowa
FORMY PRACY: praca z całą grupą, praca w małych grupach, praca indywidualna
NARZĘDZIA I PRZYBORY: pastele olejne, kleje, tamburyn, płyta CD z muzyką regionalną, odtwarzacz CD.
LITERATURA:
1. „Aktywny przedszkolak- twórczy uczeń”- program wychowania przedszkolnego PM 48 w Bytomiu
2. Autorski program edukacji regionalnej PM 48 w Bytomiu.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przywitanie piosenką w kole z improwizacją ruchową „Nie chcę cię...”
2. Zaprezentowanie dzieciom ilustracji z herbem Łagiewnik. Omówienie jego wyglądu i jego znaczenia.
3. Omówienie sposobu zakreślania kartki oburącz i przemieszczania się na przerwę w muzyce. Dzieci na stojąco wykonują oburącz ruchy spiralne rysując pastelami na przymocowanej do stołu kartce. Na przerwę w muzyce przechodzą na miejsce drugiego dziecka i kreślą ponownie na jego kartce (5 zmian).
4. Czynności higieniczne: wycieranie rączek mokrymi chusteczkami.
5. Relaksacja. Dzieci siedzą na dywanie, wydzieranie pasków papieru lub gazety w rytm wolnej muzyki. Zgromadzenie pasków we wskazanym miejscu.
6. Łączenie elementów w całą pracę. Naklejanie kartki (w kształcie korony drzewa ) zakreślonej pastelami na czystą kartkę A4, doklejenie pasków papieru we wskazanym miejscu.
7. Zakończenie zajęć tańcem w parach „Grozik”.
8. Wyjście do łazienki.
9. Relaksacja.
10. Zabawa swobodna.