X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19175
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe jajka. Scenariusz zajęć dla dzieci 3- letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
DATA: 26.03.2013
OPRACOWANIE I PROWADZENIE: Anna Jabłońska
GRUPA: 3 latki
TEMAT TYGODNIA: Zbliżają się Święta Wielkanocne
TEMAT DNIA: Kolorowe jajka.
TEMAT ZAJĘCIA: Kolorowe jajka- Układanie kolorowych jajek od najmniejszego do największego.

OBSZARY PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
• IV - Przewiduję skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach.
- Porównuję i grupuję obiekty.
• XIII- Liczę.

CELE OGÓLNE:
• Kształtowanie umiejętności prawidłowego liczenia w aspekcie porządkowym i kardynalnym oraz ustalanie wyników dodawania i odejmowania na konkretach w miarę możliwości dziecka.
• Kształtowanie umiejętności tworzenia zbiorów wg cech jakościowych i ilościowych.

CELE OPERACYJNE- DZIECKO:
• określa co zmieniło się , gdy do danego zbioru dokłada się lub zabiera jeden przedmiot.
• w miarę swoich możliwości ustala wynik dodawania lub odejmowania przeliczając przedmioty w
małej liczebności w trakcie czynności zadaniowych.
• porównuje przedmioty dostrzegając różnice między nimi (wielkość, barwę);
METODY: słowna, czynna, zadaniowa

FORMY PRACY: praca z całą grupą, praca indywidualna
NARZĘDZIA I PRZYBORY: fiszki zadaniowe, koperty z sylwetami pisanek w trzech wielkościach, kleje, tamburyn, kolorowe sylwety jajek do zabawy ruchowej, tamburyn, drewniane łyżki, plastikowe jajka, płyta CD Batii Strauss, odtwarzacz CD.
LITERATURA:
1. „Aktywny przedszkolak- twórczy uczeń”- program wychowania przedszkolnego PM 48 w Bytomiu
2. „Razem w przedszkolu trzylatka”- Przewodnik metodyczny.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Taniec wg ASM do utworu Country dance – J. F. Handel
2. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Kolorowe jajka”. Nauczyciel nakłada dzieciom sylwety jajek w różnych kolorach. Dzieci biegają swobodnie. Zatrzymują się na hasło szukaj swojego koloru- biegną w odpowiednie miejsce sali w którym znajduje się przyczepiony krążek w kolorze odpowiadającym kolorowi jajka każdego dziecka. Przy powtórzeniu nauczyciel zmienia położenie krążków.
3. Ustawienie się dzieci w kole , siad skrzyżny na dywanie. N. prosi, aby dzieci zamknęły oczy, w tym czasie każde z nich otrzymuje kopertę z wyciętymi sylwetami jajek różnej wielkości.
4. „Kolorowe jajka” – dzieci oglądają zawartość kopert. Nauczyciel zadaje pytania o kolor jajek, wielkość, wzorki itp.
5. Nauczyciel poleca dzieciom ułożenie na swoich koszyczkach (fiszkach) obok czerwonej kokardki tylko najmniejszych jajek, następnie pyta o ich ilość (3). Potem zadaniem dzieci jest poszukanie jajek, które nie są ani najmniejsze, ani największe (2), następnie nauczyciel pyta, które jajka zostały (największe) oraz ile ich jest (1).
6. N. sprawdza poprawność wykonania polecenia, następnie rozdaje dzieciom kleje i prosi o przyklejenie ich na kartkę.
7. „Wyścigi z jajkiem”- zabawa zręcznościowa. Dzieci otrzymują w odpowiedniej kolejności drewnianą łyżkę z plastikowym jajkiem. Zadaniem dzieci jest przeniesienie jajka na wyznaczonym odcinku.
8. Zakończenie zajęć w kole, wyciszenie się, wyjście do łazienki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.