X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19166
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Deszczowa przygoda z parasolem. Scenariusz zajęć z rozwoju mowy i myślenia - zajęcia otwarte

Grupa 4-latki
Temat: Deszczowa przygoda z parasolem.

Cel główny: Zapoznanie dzieci ze zjawiskami atmosferycznymi – deszczem.

Cele szczegółowe:

- umiejętność określania pogody;
- rozwijanie sprawności manualnej podczas prac plastycznych;
- doskonalenie umiejętności śpiewania piosenki;
- rozwijanie sprawności ruchowej podczas zabaw;
- nauka współdziałania w grupie i utrzymania porządku w miejscu pracy.

Cele operacyjne (dziecko):

- wypowie się na temat przeczytanego utworu;
- reaguje na sygnały muzyczne i polecenia nauczyciela;
- doskonali sprawność ruchową i manualna;
- zaśpiewa i zilustruje ruchem piosenkę;
- wykona prace plastyczną – technika orgiami płaskie koła;
- zdobywa orientację w stronach ciała;
- rozpoznaje dźwięki i umie je nazwać;
- dba o porządek na swoim miejscu pracy.

Metody:
- czynna: zadań stawianych dzieciom, kierowana aktywność dziecka- zabawa;
- słowna: wiersz, rozmowa, piosenka;
- oglądowa: obserwacja, pokaz.

Formy pracy: zespołowa, indywidualna.

Rodzaj aktywności: literacka, językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna.

Środki dydaktyczne: tekst wiersza Lucyny Krzemienieckiej „ Idzie Tola do przedszkola”, ilustracje do wiersza ( 2 dziewczynki, chłopiec, pies, parasol, chmurka, kropelki deszczu), płyta CD z piosenką „ Deszczowa piosenka”, kartki koloru niebieskiego do pracy plastycznej, muzyka z melodia padającego deszczu, wiatru, burzy; karki z bloku.


Przebieg zajęć:

I Część wstępna
1.Powitanie: ”Chodź do koła” – zabawa ze śpiewem

2.„Odgłosy” -wysłuchanie płyty z odgłosami: wiatru, padającego deszczu, burzy. Po wysłuchaniu wspólne określenie wysłuchanego zjawiska pogodowego. Głośne powtórzenie słów: wiatr, deszcz, burza.

II. Część zasadnicza
1.Deszczowa przygoda - siad na dywanie, wysłuchanie wiersza ilustrowanego obrazkami

„ Idzie Tola do przedszkola”- L. Krzemienieckiej

Idzie Tola do przedszkola pod osłona parasola,
Deszczyk: kap, kap, kap.
Spotkała ją Hania w polu: Pod parasol weź mnie Tolu!
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jasio też się deszczu boi. Chodź pójdziemy wszyscy w troje.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jeszcze pieska z sobą biorą. Chodź będziemy iść we czworo.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Przyszli wszyscy do przedszkola, kapie woda z parasola.
Deszczyk: kap, kap, kap.

2.Powtórne przeczytanie wiersza przez prowadząca i zadanie pytań dzieciom o treść utworu:

- O czym był wierszyk?
- Jaka pogoda towarzyszyła Toli podczas drogi do przedszkola?
- Kogo spotkała dziewczynka?
- Gdzie zaprosiła Tola swoich przyjaciół.?

3. Interpretacja ruchowa wiersza(gazety)

4.„Deszcz”- taniec integracyjny(płyta Cd)

5. „Zła pogoda”- utrwalenie i zaśpiewanie piosenki. Inscenizacja ruchem.

6. „ Kolorowa parasolka” – kolorowanie

III. Część końcowa
- Utrwalenie wiersza
- Podsumowanie pracy na zajęciach, podziękowanie dzieciom, pożegnanie zaproszonych gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.