SCENARIUSZ ZAJĘCIA (w grupie 5-, 6-latków)
Temat dnia: Zabawy w lodowej krainie.
Cele ogólne:
- wzbogacanie wiadomości dz. o niektórych mieszkańcach Ziemi, ludziach różnych ras i narodowości
- kształtowanie gotowości do nauki czytania, pisania i liczenia
Cele szczegółowe:
wszystkie dzieci:
- poznają bajkę Eskimosów grenlandzkich, czytaną przez nauczycielkę, pt. „Anaruk i lis polarny” wg J. Machowskiego
- potrafią wskazać na mapie Antarktydę i Arktykę, wymieniają charakterystyczne cechy krajobrazu polarnego;
- układają obrazki ilustrujące treść bajki we właściwej kolejności (zgodnie z chronologią wydarzeń)
- doświadczają właściwości lodu podczas zabawy
- wskazują prawą i lewą stronę swojego ciała
- odtwarzają rytm wg zaprezentowanego wzoru graficznego
- tworzą składanki papierowe wg schematu podanego przez nauczyciela
- odwzorowują liczbę elementów zbioru
dzieci 6-letnie
- wyznaczają wynik dodawania i odejmowania w zakresie 10 posługując się znakami graficznymi liczby
- odczytują wyrazy o prostej budowie fonetycznej
- układają wyrazy z wykorzystaniem stempli literowych
Środki dydaktyczne: makieta tematyczna, napisy do globalnego czytania, globus, bajka Eskimosów grenlandzkich, papierowe ramki, kleje, koperty z obrazkami, kostki lodu, piosenka „Jadą sanie”, kartki z grafem rytmicznym, karty zadań do pracy przy stolikach, stemple z cyframi i literami, piosenka „Pingwin”.
Przebieg zajęcia- kolejne sytuacje edukacyjne
1.Powitanie integrujące grupę:
„Witamy tych, których imię zaczyna się na głoskę: M, K, D, A...”(dzieci kiwają ręką)
2.Swobodne wypowiedzi dzieci na temat: „Jak wygląda kraina polarna?” (makieta na tablicy)
a)pokazanie na mapie Antarktydy i Arktyki (Grenlandia- kraj Eskimosów)
b)odczytanie nazw lodowych krain
c)przymocowanie na globusie napisów
3.wysłuchanie bajki Eskimosów grenlandzkich pt. „Anaruk i lis polarny”
4.Rozmowa na temat bajki:
a)wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów: „mukluk”, „igloo” (napisy do globalnego czytania)
b)określenie narodowości chłopca i miejsca jego zamieszkania
c)opowiadanie własnymi słowami przygód małego Eskimosa.
5.Praca w grupach (2-osobowych) utworzonych poprzez dobór takich samych figur geometrycznych
a)każda grupa otrzymuje papierową ramkę i kopertę z obrazkami
b)dzieci układają obrazki wg kolejności zdarzeń, składających się na treść bajki Eskimosów grenlandzkich i przyklejają je na pasku z ramką
c)nadają tytuły poszczególnym ilustracjom, np.
- „Anaruk dostaje buty”
- „Chłopiec spotyka polarnego lisa”
- „Odważny Eskimos pokonuje trzy niedźwiedzie”
- „Chłopiec ofiaruje skórę niedźwiedzia swojej
opiekunce”
6.„Lodowy masaż”- zabawa z wykorzystaniem kostek lodu, utrwalenie umiejętności rozróżniania prawej i lewej strony ciała.
7.Zabawa z piosenką „Jadą sanie”- wodzenie palcem po śladzie (graf rytmiczny) w rytm śpiewanej piosenki.
8.Praca przy stolikach- losowanie zadań na kartach pracy poprzez rozpoznanie napisu- swojego imienia
• Układanie z kół sylwety pingwina wg instrukcji nauczyciela (rozumienie i sprawne wykonywanie poleceń nauczyciela)
• Przyklejanie śniegowych płatków- odwzorowanie liczby elementów zbioru
• Zagadki rysunkowe- wyznaczanie wyniku dodawania i
odejmowania w zakresie 10, odczytanie wyrazów
utworzonych za pomocą stempli literowych.
9.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Pingwin”
-dzieci ustawiają się jedno za drugim, kładą swoją jedną
dłoń na ramieniu kolegi.
Śpiewają piosenkę i wykonują odpowiednie ruchy:
O jak przyjemnie i jak wesoło. (poruszają się na ugiętych nogach do przodu)
W pingwina bawić się, się , się (na każde słowo „się” podskakują w miejscu)
Raz nóżka w lewo, raz nóżka w prawo (wysuwają nogi na piętę zgodnie ze słowami piosenki)
Do przodu, do tyłu (podskok od przodu i do tyłu)
I raz , dwa, trzy. (3 klaśnięcia w dłonie).