SCENARIUSZ ZAJĘCIA
(4-latki)
Temat dnia: Recepta na zdrowie
Cele ogólne:
- kształtowanie czynnej postawy wobec zdrowia własnego
i innych
- rozumienie potrzeby prawidłowego odżywiania się, ruchu
i aktywności całego ciała jako źródła zdrowia
Cele szczegółowe:
- dzieci potrafią wymienić zasady zdrowego żywienia
- dostrzegają różne zachowania sprzyjające zdrowiu
- potrafią odpowiedzieć na pytanie co znaczy: „Łakomstwo
nie popłaca”
- uważnie słuchają wiersza recytowanego przez nauczycielkę
- potrafią oddzielić produkty zdrowe od szkodliwych
- potrafią współdziałać z partnerem podczas wykonywania
różnych zadań
- doskonalą sprawność manualną podczas wykonywania prac
plastycznych
Środki dydaktyczne: wiersz „Chory kotek” S. Jachowicza, pluszowy kotek, kosz z produktami spożywczymi, emblematy słoneczka i chmurki, kartki z napisem „Recepta na zdrowie”, obrazki wycięte z gazet, klej.
Przebieg zajęcia-kolejne sytuacje edukacyjne
1.Zabawa integracyjna na powitanie „Witają się różne części ciała”.
2.Wysłuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę pt.„Chory kotek” S. Jachowicza.
3.Rozmowa na temat wiersza – próby wyjaśnienia powiedzenia: „Łakomstwo nie popłaca”
- Dlaczego kotek zachorował?
- Jaką radę dał pan doktor choremu?
- Czy ludzie mogą jeść wszystkie produkty żywnościowe bez umiaru?
- Jak można nazwać taką osobę, która się objada?
4.Prezentacja kosza z zakupami- wyodrębnienie produktów sprzyjających zdrowiu od produktów szkodliwych.
5.Burza mózgów na temat: „Co trzeba robić aby być zdrowym? Czy wystarczy tylko zdrowo się odżywiać?”
6.Zabawa ruchowa z użyciem emblematów słoneczka i chmurki „Co sprzyja zdrowiu?”- sygnalizowanie wybranej odpowiedzi określonym emblematem:
a) Chętnie jem owoce i warzywa.
b) Dobrze jest słuchać głośnej muzyki.
c) Lubię się gimnastykować.
d) Jem dużo słodyczy.
e) Chętnie chodzę do dentysty.
f) Codziennie myję zęby.
g) Nie lubię się myć.
h) Chętnie chrupię chipsy i piję coca-colę.
i) Myję ręce po wyjściu z toalety.
7.Praca plastyczna w parach- układanie „Recepty na zdrowie”. Dzieci przyklejają obrazki przedstawiające produkty oraz różne zachowania sprzyjające zdrowiu na „recepcie” (karta pracy).