Małgorzata Bucior
Przedszkole nr 2
Zamość
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego w grupie dzieci 4 letnich
Temat: „ Nadchodzi wiosna” inscenizacja słowno – muzyczna dostrzeganie zmian w przyrodzie
w czasie wiosny.
Cele ogólne:
- utrwalanie wiedzy o charakterystycznych cechach wiosny,
- próby samodzielnych działań dzieci,
- znajomość liczebników głównych od 1 do 4
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna cechy charakterystyczne wiosny,
- wypowiada się na określony temat,
- zna wiersze i zabawy o wiośnie,
- potrafi przeliczać liczebnikami głównymi do czterech,
- wykonuje pracę plastyczną,
- dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w związku ze zmianą pory roku,
- wyraża muzykę ruchem,
- doskonali sprawność manualną,
- nazywa pierwsze wiosenne kwiaty, ptaki i zwierzęta (krokus, przebiśnieg, bocian, jaskółka, żaba),
- zna i nazywa kolory,
Metody:
- słowna: rozmowa, instrukcja słowna,
- czynnościowa: stawianie zadań do wykonania,
- aktywizująca: zabawy muzyczno-ruchowe,
Forma organizowania:
- grupowa
- indywidualna
- w małych zespołach
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające pory roku, obrazki charakteryzujące porę roku ( np. bałwan, kwiaty), obrazki przedstawiające zwiastuny wiosny, kolorowe kółka - liczmany, kwiaty, kartony z wazonami, klej, płyty CD, magnetofon, duże obręcze,
Przebieg:
1. Inscenizacja słowno – muzyczna w wykonaniu dzieci „ Nadchodzi wiosna”
2. Rozmowa na temat zmian zachodzących w przyrodzie w czasie wiosny.
3. Zabawa dydaktyczna „ Jaka to pora roku” – dopasowywanie elementów do ilustracji przedstawiającej porę roku, układanie ich w obręczy o podanym kolorze.
4. Zabawa matematyczna „Policz ile jest zwiastunów wiosny”- nazywanie i przeliczanie elementów (bociany, gałązki bazi, żaby, krokusy, jaskółki, przebiśniegi), dobieranie odpowiedniej ilości kółek, nazywanie kolorów.
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Wiosna bociany już przyleciały” (z rodzicami); taniec z rodzicami w parach, podczas refrenu dziecko –rodzic stoi naprzeciwko siebie i naśladuje
„ klekot” bociana.
6. Zabawa „ Prawda czy fałsz”- nauczyciel zadaje pytania, dzieci odpowiadają.
Czy teraz jest jesień?
Dzisiaj żegnaliśmy zimę?
Czy teraz jest pora roku wiosna?
Zwiastuny wiosny to bociany?
Czy w lecie pada śnieg?
Czy jesienią są kolorowe liście?
7. Zabawa ruchowa przy piosence „Maszeruje wiosna” (z rodzicami); tworzenie z rodzicami dużego koła, podczas refrenu spacer w parach ( dziecko – rodzic).
8. Praca plastyczna – „ Wiosenny bukiet”- tworzenie bukietu w wazonie (przyklejanie kolorowych kwiatków); praca w małych zespołach.
Podziękowanie dzieciom oraz gościom za udział w zajęciu.