KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI TRZYLETNICH
Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Misztal
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Temat:
„Odwiedziny na wiosennej łące” – zabawy tematyczne.
Cel z odstawy programowej:
• Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym i przyrodniczym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
Cele ogólne:
Poznawczy:
• Zapoznanie dzieci z różnorodnością fauny żyjącej na łące
Kształcący:
• Kształtowanie umiejętności estetycznego i przemyślanego wykonania pracy plastycznej z zachowaniem odpowiednich wskazówek technicznych
• Wdrażanie do uważnego słuchania i dokładnego wykonywania poleceń
Wychowawczy:
• Uwrażliwienie na konieczność odpowiedzialnego zachowania się w stosunku do owadów i małych zwierząt
Metody: met. zadań otwartych, met. zadań zamkniętych, pokaz, rozmowa kierowana,
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: kolorowe sylwety motyli, żab, biedronek, ślimaków, koników polnych, kwiatów i traw do stworzenia obrazu łąki, płyta z muzyką taneczną, trójkąt, bębenek, piosenka o biedronce do odsłuchania.
Środki dydaktyczne: kółka czerwone do wykonania biedronki w technice origami, kredki, ołówki, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. „Kle kle boćku” – taniec do poznanej piosenki wstępem do rozmowy kierowanej „Co to jest łąka?”. Uwrażliwianie na konieczność poszanowania roślin, zwierząt i owadów.
2. „Kwitnąca łąka” – zabawa matematyczna. Przytwierdzanie sylwet owadów według opowiadania nauczycielki. Przeliczanie każdego gatunku owadów, kropek na biedronkach, porównywanie których jest więcej a których mniej.
3. „Wycieczka po łące” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po dywanie odpowiednio do dźwięku instrumentu i do rytmu (na rytmiczne bicie bębenka chodzą jak bociany wysoko unosząc kolana, na dźwięk trójkąta „fruwają” na palcach po dywanie jak motyle). Gdy dźwięk milknie dzielą na sylaby nazwy owadów pokazywanych przez nauczycielkę na obrazku.
4. „Układamy puzzle” – zabawa w grupach. Dzielimy dzieci na zespoły max 5 osobowe. Każda grupa otrzymuje kopertę z obrazkiem mieszkańca łąki pociętym na 6 części. Zadaniem każdej grupy jest ułożyć puzzle i odgadnąć co to za owad. (biedronka, motyl, żaba, konik polny, kret). Jedna grupa dostaje zwierzę, który nie odwiedza łąki (wiewiórka). Zadaniem wszystkich dzieci jest odgadnięcie, kto nie odwiedza łąki. Dzielenie na sylaby nazw owadów.
5. „Bocian czy żaba” – zabawa ruchowa. Dzieci chodzą po łące: na dźwięk trójkąta zamieniają się w bociany (klekocą wysoko) na dźwięk bębenka zamieniają się w żaby (kucają nisko na ziemi)
6. „Biedronka” – rozmowa kierowana inspirowana piosenką o biedronce
7. Praca plastyczna – wykonywanie biedronki techniką orgiami.