X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19144
Przesłano:
Dział: Świetlica

"Dąb Przewodnik" - zajęcia plastyczno-regionalne z elementami edukacji przyrodniczej. Konspekt zajęć świetlicowych

Konspekt zajęć świetlicowych

Miejsce : świetlica szkolna
Czas zajęć : 60 min.
Grupa wiekowa : 8-9 lat
Temat : „Dąb Przewodnik” - zajęcia plastyczno-regionalne z elementami edukacji przyrodniczej.

Cele :
Wiadomości :
- uczeń zna zmiany zachodzące w przyrodzie o danej porze roku,
- zna budowę liścia,
- zna określone gatunki drzew i rozpoznaje ich liście,
- zna pomniki przyrody z najbliższej okolicy.
Umiejętności :
- uczeń nabywa umiejętność rozpoznawania określonych roślin i ich części,
- potrafi wskazać cenne okazy przyrodnicze w okolicy,
- nabywa umiejętność ekspresji plastycznej do utworu muzycznego,
- potrafi stosować określone techniki plastyczne,
- kształci znane już zasady zabawy i pracy w grupie.
Aspekt wychowawczy :
- uwrażliwienie na piękno przyrody i konieczność jej poszanowania,
- wyzwalanie zachowań twórczych,
- kształtowanie wyobraźni odtwórczej,
- estetyka wykonanej pracy.
Forma organizacyjna : grupowa, indywidualna.
Metoda : słowna, praktycznego działania,
Środki dydaktyczne : blok rysunkowy, farby plakatowe, ilustracje drzew, zasuszone liście dębu, płyta CD.

Przebieg zajęć:

Faza wprowadzająca:
1. Relaksacja przy muzyce.
Dzieci leżą na dywanie. Nauczyciel prosi, by dzieci wsłuchując się w muzykę wyobraziły sobie jesienny spacer parkiem ( w tle utwór A. Vivaldiego „Cztery pory roku – jesień” ). Po zakończeniu utworu dzieci wstają i ruchem naśladują opadający z drzewa liść w takt muzyki W.A. Mozarta. Pogadanka nt. znanych dzieciom gatunków drzew liściastych występujących w ich miejscu zamieszkania.
Faza realizacyjna:
1. Dzieci siedząc przy stolikach zapoznają się z ilustracjami drzew i właściwych im liści. Nauczyciel wskazuje na dąb jako drzewo powszechnie występujące na Śląsku, a szczególnie nad rzeką Odrą. Wyjaśnia symboliczne znaczenie liścia dębu jako symbolu Śląska z rzeką Odrą jako nerwem głównym biegnącym przez środek liścia. Nauczyciel rozdaje dzieciom zasuszone liście dębu, by mogły zapoznać się z budową liścia.
2. Rozmowa nt. Znaczenia drzew dla środowiska naturalnego i człowieka, wyjaśnienie pojęcia „pomnik przyrody”. Prezentacja ilustracji „Dębu Przewodnika” jako charakterystycznego elementu krajobrazu miejskiego Wrocławia ( stare drzewo rosnące od blisko 200 lat na rogu ul. Suchej i ul. Borowskiej w pobliżu dworca PKP i PKS ) z zaznaczeniem jego roli jako świadka historii.
3. Rozdanie materiałów plastycznych. Dzieci wykonują prace plastyczne, w tle rozbrzmiewa muzyka W. A. Mozarta. Zwrócenie uwagi na estetykę wykonania prac.
Faza podsumowująca :
Uczniowie prezentują swoje prace, wykonują wystawę prac z pomocą nauczyciela,wybierając trzy najpiękniejsze prace nagrodzone oklaskami. Podsumowanie zajęć i porządkowanie miejsc pracy.

Michał Przybylski,
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72
im. Władka Zarembowicza,
ul. Trwała 17-19
Wrocław

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.