Scenariusz zajęcia
Grupa: 5-6 latki
Prowadząca: Barbara Owsińska
Temat: „Wiosenne zabawy z literkami” – zabawy dydaktyczne
Cel ogólny:
Przygotowanie do nauki czytania i pisania
Cele szczegółowe:
Dziecko
• rozpoznaje wizytówkę ze swoim imieniem
• czyta imiona kolegów z grupy
• dzieli na sylaby
• zna litery
• wymienia słowa rozpoczynające się na daną głoskę
• układa z rozsypanki literowej swoje imię
• wyróżnia głoskę w nagłosie
Metody:
- słowna: objaśnienia
- czynna: zadania stawiane do wykonania, odimienna metoda nauki czytania I. Majchrzak
Formy pracy: indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: wizytówki dzieci, pierwsza litera imienia dzieci, cyfry 1,2,3,4,5, koperta z literami, płyta cd, napis „nieobecni”, duże i małe litery drukowane, obrazki
Przebieg zajęcia
1. Powitanie
2. Sprawdzenie obecności.
Każde dziecko podchodzi kolejno do pudełka i losuje jedną wizytówkę. Odczytuje imię i wręcza ją właścicielowi. Jeśli osoba jest nieobecna wizytówkę wiesza na tablicy pod napisem „nieobecni”. Wspólne odczytanie dzieci nieobecnych.
3. Liczenie sylab w swoim imieniu.
Nauczycielka wiesza na tablicy cyfry 1,2,3,4,5. Dzieci kolejno podchodzą, dzielą swoje imię na sylaby, podają ilość sylab w swoim imieniu i przyczepiają pod odpowiednią cyfrą. Na końcu dzieci stwierdzają, ile sylab mają najczęściej imiona. Zauważają, że nie ma imienia jedno i pięciosylabowego.
4. „Zamiana miejsc” – zabawa ruchowa.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel losuje 2 wizytówki i pokazuje je dzieciom. Osoby, których imię zostało wylosowane zamieniają się miejscami.
5. Szukanie słów rozpoczynających się na daną głoskę.
Dzieci losują z pudełka literę, nazywają ją i wyszukują słów rozpoczynających się na daną głoskę.
6. „Mama i dzieci” – zabawa ruchowa
Dzieci otrzymują małe i duże litery. Kiedy gra muzyka biegają po sali, na pauzę dobierają się w pary: mała litera z dużą.
7. Szukanie w sali pierwszej litery swojego imienia
Na ścianie w różnych miejscach sali wiszą litery. Każde dziecko musi stanąć przy „swojej” literce.
8. Układanie imienia z rozsypani literowej – praca przy stoliku.
9. Rozwiązywanie hasła.
Na tablicy wiszą obrazki: wózek, igła, oko, słońce, narty, aparat. Dzieci muszą powiedzieć na jaką głoskę rozpoczyna się dany wyraz, odnajdują odpowiednią literę i przyczepiają pod obrazkiem. Odczytują hasło: WIOSNA
Opracowała: Barbara Owsińska