KONSPEKT ZAJĘĆ WŁASNYCH W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
DATA:
PROWADZĄCA:
1. RODZAJ ZAJĘĆ: Zajęcia towarzysko-rozrywkowe
2. TEMAT ZAJĘĆ: Podróż do Hollywood
3. CELE:
a) wychowawcze
• Integrowanie grupy przy wspólnej zabawie
• Kształtowanie świadomej dyscypliny w grupie
b) dydaktyczne
• Rozwijanie wyobraźni
• Ćwiczenie pamięci
c) poznawcze
• Poznanie nowych form zabawy
4. MIEJSCE: Świetlica szkolna
5. CZAS REALIZACJI: 60 min
6. METODY PRACY: werbalne, oglądowe, oparte na działaniu
7. FORMY PRACY: praca indywidualna, praca grupowa
8. POMOCE DYDAKTYCZNE: instrument muzyczny, np. tamburyn
9. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
a) Rozpoczęcie zajęć:
• Przywitanie się z grupą- zabawa „ISKIERKA”
• Przedstawienie tematu zajęć
• Lot do Hollywood-zabawa „SAMOLOTY”.
Uczestnicy stoją w rozsypce. Odpalają samolot przez wyciągnięcie raz prawej ręki do przodu i zakręcenie dłonią, a następnie lewej ręki. Prawą rękę zginają i kładą na lewej ręce, a lewą na prawej i zapinają w ten sposób pasy. Tak skrzyżowane ręce unoszą nad głowę i rozglądają się w prawo i w lewo sprawdzając czy mają wolny pas startowy. Wyciągają ręce w bok i chodzą po sali –lecą samolotem. Podczas lotu wykonują międzylądowanie- szybko kucają a rękami wykonują ruch z góry na dół.
b) Rozwinięcie:
• Studio Filmów Kryminalnych- zabawa „SZPIEDZY”. Wprowadzenie w atmosferę zabawy i wyjaśnienie zasad.
Uczestnicy są tajnymi agentami, którzy śledzą przestępcę. Każdy szpieg wybiera sobie jedną osobę z grupy i ją dyskretnie śledzi. Kiedy prowadzący da znak szpiedzy gonią tą osobę i ją łapią. Potem szpiedzy dobierają się w pary i śledzą inną parę, która może być teoretycznym przestępcą.
• Studio Techniczne- zabawa „ROBOTY”. Wprowadzenie w atmosferę zabawy i wyjaśnienie zasad.
Uczestnicy dobierają się w pary. Jedna osoba jest konstruktorem a druga robotem. Robota uruchamia się przyciskając lekko czubek głowy. Przyciśnięcie prawego ramienia powoduje, że robot idzie w prawo, a lewego że idzie w lewo. Na plecach robota jest pokrętło, którego przekręcenie sprawia, że robot porusza się dwa razy szybciej. Konstruktor kieruje robotem ale musi uważać aby nie zderzył się on z innymi robotami.
c) Zakończenie zajęć:
• Powrót samolotem do kraju-zabawa „SAMOLOTY”.
• Podzielenie się wrażeniami z podróży.
• Podziękowanie za udział w zajęciach.
10. UWAGI WŁASNE:
11. LITERATURA:
1. „Tańce i zabawy dla grupy”, KLANZA & AGB, Lublin 1995.
2. Zabawy poznane na zajęciach z Pedagogiki zabawy.