Scenariusz zajęć dla grupy 5, 6- latków .
Temat: W świecie ptaków
Cele ogólne:
-kształtowanie umiejętności rozpoznawania popularnych gatunków ptaków polskich
- usprawnienie aparatu artykulacyjnego
Cele operacyjne: Dziecko:
- dzieli obrazki na te, które przedstawiają ptaki odlatujące do ciepłych krajów i te, które zostają w Polsce, nazywa te ptaki
- układa obrazek z części i nazywa przedstawionego na nim ptaka
- odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- śpiewa w ,,ptasim języku” poznaną wcześniej piosenkę
- obrazuje swoim głosem treść czytanego tekstu
Metody:
-czynne – zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń, metoda kierowania własną działalnością dziecka
-percepcyjne – metoda obserwacji i pokazu
-słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje
-twórcze – burza mózgów
-elementy pedagogiki zabawy
Forma pracy:
- z całą grupą
- w grupach
- indywidualnie
- krąg
Środki dydaktyczne:
Treść opowiadania Cz. Janczarskiego Mieszkanie do wynajęcia, obrazki przedstawiające ptaki, pocięte obrazki ptaków, sylwety ptaków, nagranie piosenki ,,Kaczuchy”, sylweta karmnika,
Przebieg:
- Zabawa integracyjna „Powitanie ptaszków”. Dzieci spacerują po sali, podchodzą do siebie i machając rękoma – skrzydłami, wołając: ,,ćwir, ćwir”. Każdy stara się powitać jak najwięcej kolegów i koleżanek.
- Zapoznanie z treścią opowiadania Cz. Janczarskiego Mieszkanie do wynajęcia. (Załącznik nr 1)
Rozmowa na temat treści utworu:
- Co Szpak robił rano?
- O czym Szpak rozmawiał z niedźwiedziem?
- Co wymyślił Miś?
- Kto chciał wynająć mieszkanie?
- Dokąd i dlaczego wylatuje szpak?
- ,,Żegnajcie – witajcie”. Podział obrazków na te, które przedstawiają ptaki odlatujące do ciepłych krajów i te, które zostają w Polsce (podanie nazw ptaków). Zwrócenie uwagi dzieci na konieczność niesienia pomocy ptakom, które zostały w Polsce.
- Zabawa ,,Odnajdujemy się”- ćwiczenie percepcji wzrokowej. Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku po jednej części z puzzli przedstawiających ptaki (pocięte obrazki ptaków, każdy obrazek pocięty na 3 części). Dzieci mają za zadanie jak najszybciej znaleźć osoby ze swojej grupy, czyli te których obrazki tworzą jedną całość. Grupa, która jako pierwsza znajdzie się, ułoży obrazek, usiądzie skrzyżnie i odpowie na pytanie ,,Jaki ptak znajduje się na waszym obrazku?” - wygrywa. Dzieci wymieniają się ze sobą częściami puzzli i nauczyciel powtarza zabawę.
- Zabawa dydaktyczna -,,Ptasie zadania”. Dzieci stoją w kole. Każde otrzymuje sylwetę jakiegoś poznanego wcześniej ptaszka. Nauczycielka mówi zadania dla konkretnych dzieci - ,,ptaków”. Np. ,,Na podwórko przylecą zaraz 4 wróble i 3 sikorki i będą dziobać ziarenka” – Ile będzie razem ptaków?” Dzieci starają się odpowiedzieć na pytanie, następnie 4 ,,wróble” i 3 ,,sikorki” przychodzą na środek ,,dziobią ziarenka”, a reszta grupy przelicza ptaki i sprawdza, czy podano prawidłową odpowiedź.
Inne przykładowe polecenia:
-,,Na podwórko przyleci 5 gawronów i 2 gołębie i będą kłócić się ze sobą. Ile ptaków będzie razem na podwórku? ”
-,,Na podwórko przylecą 4 sójki i 6 kawek i będą wesoło skakały. Ile ptaków będzie skakało po podwórku?”
-,,Na podwórko przyleci 6 szpaków i 5 gawronów i będą szukały gałązek i wiły sobie z nich gniazda. Ile ptaków
-,,Na podwórko przylecą 3 sikorki i 5 gawronów i będą piły wodę z kałuży”. Ile ptaków będzie na podwórku piło wodę z kałuży?
- ,,Koncert ptaków”- zabawa muzyczna. Dzieci zostają podzielone na zespoły. Każda grupa reprezentuje inny gatunek ptaka i ma przypisany inny dźwięk. Nauczyciel wciela się w rolę dyrygenta. Wybrana przez nauczyciela grupa nuci w ,,ptasim języku” poznaną wcześniej piosenkę (kolejne grupy wskazane przez nauczyciela kontynuują melodię). Po ,,koncercie” wszyscy biją brawo.
- Zabawa ortofoniczna ,,Rozmowy ptaszków”. Nauczyciel czyta tekst, a dzieci odpowiednim głosem obrazują treść. (zwrócenie uwagi na odpowiednią artykulację i intonację, jak również gestykulację). Pod koniec każdej ,,scenki” nauczyciel zadaje pytania (,,burza mózgów”): ,,O co mogły kłócić się wróble?”, ,,Z jakiego powodu kaczki mogły płakać?”, ,,Kogo i po co wołały gołębie?”, ,,Dlaczego wrony mogły narzekać na człowieka?”, ,,Z czego mogły się śmiać gęsi?”
Usiadły wróble w lesie
I zaczęły kłócić się (ćwir, ćwir)
A kaczki pod boczek się wzięły
I bardzo rzewnie płakać zaczęły (kwa, kwa)
Gołębie usiadły na parkanie (gruchu, gruchu)
I zaczęły swe wołanie
Gdy zobaczyły człowieka
To od razu zaczęły narzekać (kra, kra)
A gęsi nawet dobry humor miały
I z czegoś bardzo głośno się śmiały (gę, gę)
- Zabawa ruchowa połączona z tańcem do piosenki „ Kaczuchy”.
- Zabawa dydaktyczna ,,Ptaszki w karmniku” – ćwiczenie w określaniu położenia ptaków w przestrzeni. Każde dziecko otrzymuje sylwetę karmnika i szablon ptaka. Nauczyciel wydaje polecenia, a dzieci kładą ptaka w odpowiednim miejscu. Przykładowe polecenia nauczyciela:
-,,Ptaszek usiadł w karmniku.”
- ,,Ptaszek latał nad karmnikiem”
- ,,Ptaszek usiadł na gałęzi drzewa, po prawej stronie karmnika”
- ,,Ptaszek usiadł na dachu karmnika”
-,,Ptaszek usiadł na gałęzi drzewa pod karmnikiem”
- Praca plastyczna ,,Ptaszek”. Dzieci wyklejają szablony ptaków wełną.
Załącznik nr 1:
Cz. Janczarski ,,Mieszkanie do wynajęcia”.
Dziś od samego rana Szpak był bardzo zaniepokojony. Wchodził do swej budki, a potem wychodził. Latał dookoła brzozy, na której była zawieszona budka. Zobaczył Szpak niedźwiadka z daleka.
- Misiu - zapytał - czy ty odlatujesz do ciepłych krajów?
- Ja? - zdziwił się niedźwiadek. - Nie mam przecież skrzydeł. A poza tym mogę zimować tu. Nie boję się chłodów. Grzeje mnie ciepłe futro.
- Bo widzisz – świergotał Szpak - ja dziś odlatuję. Wrócę dopiero wiosną. I teraz martwię się, co się stanie z moją budką. Kto się nią zaopiekuje? Tak ją sobie pięknie urządziłem na lato. Ustawiłem w niej ciepłe i wygodne łóżko. A nawet zawiesiłem obrazki na ścianach. Miś podrapał się w opuszczone uszko. Długo nad czymś rozmyślał. Wreszcie powiedział:
- Znam pewną solidną rodzinę myszek. One chętnie zamieszkałyby w twojej budce. I pilnowałyby twojego mieszkania.
- Śmieszny jesteś, Misiu - zaśmiał się Szpak. - Budka jest wysoko. A myszki nie umieją łazić po drzewach.
- To prawda... - zmartwił się niedźwiadek I znów zaczął się drapać w uszko.
- Już wiem! - zawołał. - Wywiesimy na budce kartkę z napisem: „Mieszkanie do wynajęcia”. Od razu znajdziemy lokatora, który zaopiekuje się twoim domkiem.
Napisał Miś kartkę i zawiesił na budce.
Amatorów na mieszkanie było wielu.
Chciała wynająć mieszkanie wrona, ale drzwi były za wąskie. Nawet kot Maciek oglądał
mieszkanie.
- Za zimne! - zdecydował.
Wreszcie przyleciała rodzina wróbli: tata, mama i cztery wróblątka.
- My tu zamieszkamy - powiedziały.
I teraz Szpak spokojnie mógł sobie odlecieć.