Scenariusz zajęcia dla dzieci 4- letnich
Temat kompleksowy- Poznajemy różne sklepy
Temat dnia- Robimy zakupy
Cele:
- dziecko podaje nazwy sklepów (spożywczy, księgarnia, obuwniczy...)
- dziecko nazywa produkty, które można w nich kupić
- dziecko rytmizuje podany tekst
- dziecko segreguje towar do odpowiednich sklepów
- uświadomienie konieczności pilnowania się rodziców w czasie zakupów
Metody:
czynna, słowna, oglądowa
zadań stawianych do wykonania
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna ,,Sklepy’’ płyta Cd ,,Razem w przedszkolu czterolatka’’ produkty z różnych sklepów (jogurt, cukier, jabłko, but, guzik, bajka...) karty pracy
Przebieg:
1.Prezentacja multimedialna ,,Sklepy’’
2„Idziemy na zakupy” – zabawa ze śpiewem ( Płyta Cd ,,Razem w przedszkolu czterolatka’’)
Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami. Dzieci maszerują swobodnie po sali.
Do sklepu nasza mama idzie razem z nami.
Wkładamy do koszyczka misi. Dzieci chodzą na czworakach.
Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami. Dzieci maszerują swobodnie po sali.
Do sklepu nasza mama idzie razem z nami.
Wkładamy do koszyczka laleczkę. Dzieci tańczą, dostawiając nogę do nogi.
Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami. Dzieci maszerują swobodnie po sali.
Do sklepu nasza mama idzie razem z nami.
Wkładamy do koszyczka piłeczkę. Dzieci podskakują jak piłeczki.
3. Zabawa słowna,, W jakim sklepie to kupiłam’’?
Dzieci oglądają zgromadzone przez nauczyciela produkty, tj. mleko, masło, jogurt, cukier, jabłko, but, guzik, bajka..... i podają rodzaj sklepu, w którym zostały one kupione. Ze zgromadzonych produktów wybierają te, które mogą być kupione w sklepie spożywczym, wkładają do koszyka
4. Rytmizowanie tekstu ,,Gdy na zakupy idziemy, rodziców się pilnujemy”.
Dzieci chodzą po sali, na dźwięk trójkąta zatrzymują się i wspólnie rytmizują
tekst. Mogą również tekst wyklaskiwać, wytupywać lub wystukiwać rytm, uderzając w kolana ,w ręce kolegi...
5.Zabawa pantomimiczna ,,Co kupiłem’’
Dzieci stoją w kole. Chętne dziecko wchodzi do środka koła i na pytanie pozostałych: „Gdzie byłeś?”, odpowiada: ,,W sklepie”. Dzieci zadają kolejne pytanie: ,,Co kupiłeś?”. Dziecko pokazuje ruchem ciała przedmiot, który kupiło w sklepie. Pozostali odgadują nazwę przedmiotu i naśladują taki sam ruch. Dziecko, które odgadło wchodzi do środka.
6.Karta pracy ,,W jakim sklepie to kupimy’’- dziecko łączy linią asortymenty do poszczególnych sklepów- przelicza i nazywa
7.Ocena zajęcia- dziecko nakleja buźkę uśmiechniętą lub smutną na swojej karcie pracy