Scenariusz zajęcia dla dzieci 4- letnich z rozwijania mowy i myślenia
Temat kompleksowy -ZWIEDZAMY ZOO
Temat dnia- Co to za zwierzęta?
Cele:
- zapoznanie z wyglądem i przeznaczeniem ogrodu zoologicznego oraz żyjącymi w nim zwierzętami.
- dziecko wie, co to jest ogród zoologiczny, jakie zwierzęta można w nim spotkać.
- dziecko wie, że podczas wycieczki do ZOO nie wolno straszyć, karmić zwierząt
- dziecko naśladuje ruchy nauczyciela ,interpretując wiersz ruchowo
- dziecko wykonuje masażyk na plecach kolegi
Metody:
-metody słowne, do których należą rozmowy, opowiadania,
- metoda samodzielnych doświadczeń dziecka
- metoda zadań stawianych do wykonania
- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności.
Pomoce:
Zagadka, ,,Spacer do ZOO”- bajka, obrazek A3- zwierzęta egzotyczne nachodzące na siebie, ilustracje zwierząt egzotycznych, karty pracy dla dzieci ,,Kogo spotkamy w ZOO?””
Przebieg:
1. Zagadka
Co to za ogród, może pamiętasz,
W którym mieszkają różne zwierzęta?
(zoo)
2.Słuchanie bajki pt ,,Spacer do ZOO’’
3.Jakie zwierzęta ukryły się ? – met. Frostig- nazywanie zwierząt egzotycznych( nachodzących na siebie)
4.Zabawa z rymowanką ,,Kogo można zobaczyć w zoo’’
W zoo jest wesoło - 3 x klaśnięcie
Ludzie chodzą w koło - obrót
Byk ma rogi - pokazanie rogów
Bocian nie ma nogi - stanie na jednej nodze
Foka pływa w stawie - pływanie , poruszanie rękami
Nie widać jej prawie
Słonie wodę piją - jedna ręka- trąba, druga - ogonek
Niedźwiedzie się biją - boksowanie
Sowa w domku siedzi - przysiad , ręce skrzyżowane
Boi się niedźwiedzia - poruszają się w prawo i lewo
5.,,Zwierzęta egzotyczne’’- zabawa w kole -dziecko wyklaskuje rytmicznie nazwę wymyślonego zwierzątka na swój sposób ( klaskanie, tupanie, podskoki...)
6.Masaż do fragmentu wiersza B. Kołodziejskiego „Zoo”
Dzieci dobierają się parami: jedno leży na brzuchu, drugie wykonuje masaż
pleców kolegi. Następuje zmiana ról.
Tu w zoo zawsze jest wesoło, (masujemy plecy otwartymi dłońmi)
tutaj małpki skaczą wkoło, (wykonujemy ruchy naśladujące skoki
po okręgu)
tutaj ciężko chodzą słonie, (naciskamy płaskimi dłońmi)
biegną zebry niczym konie, (lekko stukamy pięściami)
żółwie wolno ścieżką człapią, (powoli, lekko przykładamy płaskie dłonie)
w wodzie złote rybki chlapią. (...) (muskamy raz jedną ,raz drugą ręką)
7.,Karty pracy – Kogo spotkamy w ZOO?- kolorowanie zwierząt pasujących do podanego kryterium
8.Ewaluacja- Ocena zajęcia przez dzieci- komu się podobało zajęcie staje przy uśmiechniętej małpce, a komu nie przy groźnym lwie