Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Uczestnik zajęć: Uczennica z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, z mózgowym porażeniem dziecięcym, Zespół Downa
Czas trwania zajęć: 2 godz.
Cel ogólny: Dostarczania bodźców polisensorycznych w celu rozbudzenia wrażeń dotykowych, czuciowych i wzrokowych. Kształtowanie świadomości własnego ciała.
Cele operacyjne:
Odbiera wrażenia czuciowe poprzez kontakt z dłońmi terapeuty
Odbiera wrażenia dotykowe poprzez kontakt z materiałami o różnej fakturze i strukturze
Skupia wzrok na płonącej świecy około 10 sek
Stuka zabawką o blat stolika na polecenie „Teraz Ania”
Metody pracy: metoda stymulacji polisensorycznej, metoda M. Ch. Knillów, elementy metody Dobrego Startu
Środki dydaktyczne: masażery, świeca, plansze i materiały dotykowe, klocki, grzechotka, płyta CD- Program Knillów, odtwarzacz CD
Przebieg zajęć:
Zajęcia przy stoliku
1. Rytuał powitania – śpiewanie przez nauczyciela piosenki „Witaj .......” z podaniem ręki.
2. Stymulacja dotykowa dłoni – masaż głęboki połączony z toaletą rąk z użyciem chusteczek nawilżanych.
3. Masaż rąk masażerem mechanicznym z funkcją termiczną.
4. Wykorzystanie masażera ręcznego do podjęcia aktywności własnej przez wychowankę ( terapeuta przytrzymuje masażer, wychowanka „szura” masując dłonie).
5. Stymulacja dotykowa dłoni materiałami o różnej fakturze -wykorzystanie planszy dotykowych (elementy Metody Dobrego Startu).
6. Ćwiczenia komunikacyjne- naprzemienne stukanie klockiem o blat stołu oraz poruszanie grzechotką z jednoczesnym komunikatem „teraz Ania”, „teraz ja”.
Zajęcia w pozycji leżącej na materacu
1.Masaż ciała – wykorzystanie zabawy pt: „ Kanapka” - nazywanie masowanych części ciała
2.Program specjalny – Metoda M. Ch. Knillów
3.Relaksacja przy muzyce- masaż pleców
4. Piosenka na zakończenie zajęć
5.Uścisk dłoni na pożegnanie, czekanie na reakcję zwrotną w takiej samej formie.
Opracowała: Anna Czachor