KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI PLASTYCZNEJ W GRUPIE III W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 4 W OŁAWIE
WIOLETTA CHMIELEWSKA
TEMAT: Kolorowe kwiaty.
Cel ogólny:
- Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej.
Cele pośrednie:
- Doskonalenie umiejętności plastycznych – estetyczne wykonywanie pracy,
- Rozwijanie umiejętności skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu,
- Wyrabianie nawyku doprowadzania działań do końca,
- Doskonalenie sprawności manualnych,
- Rozwijanie aktywności myślowej,
- Pobudzanie wyobraźni i wyzwalanie inicjatywy twórczej,
- Kształtowanie osobowości oraz wzbogacanie przeżyć,
- Rozszerzanie horyzontów myślowych,
Cele szczegółowe – dziecko:
- Wykorzystuje różnorodne materiały plastyczne,
- Skupia uwagę na wykonywanym zadaniu,
- Doprowadza działanie do końca,
- Odczuwa radość płynącą, z wiary we własne możliwości,
Metody:
Metoda zadań inspirujących.
Formy:
- Praca z całą grupą,
- Praca indywidualna – swobodna działalność plastyczna
Materiały:
Blok techniczny biały formatu A-4, farby plakatowe, pędzle, kubeczki z czystą wodą, kolorowy papier, wycinanki, bibuła, blok techniczny kolorowy formatu A-4, kredki olejne,kleje w sztyfcie, wycięte kolorowe kółka z kartonu, wycięte kwiaty,doniczki, plastelina, patyczki do malowania, płyta CD z nagraniem muzyki klasycznej,piosenek,zabaw ruchowych,chusty
Przebieg zajęcia:
1.Przywitanie piosenką ,,My jesteśmy ogrodnicy” sł. A. Wacławski , muz .J. Wilczek
2.Rozwiązywanie zagadek związanych tematycznie z kwiatami.
3.Podział dzieci na zespoły.
4.Instrukcja wykonania pracy wybraną techniką.
Malowanie – na białej kartce papieru formatu A-4 należy namalować kwiat ( tulipan) po czym wypełnić farbą całą powierzchnię kartki przy użyciu palca tworząc tło,
Sklejanie – wyciętych z kolorowego kartonu gotowych elementów doniczki i kwiatka ,,Trójwymiarowa doniczka z kwiatem”,
Przyklejanie i tworzenie – z wyciętych kółek przebiśniegu na zamalowanej kartce papieru formatu A-4 kredką olejną tła,
Składanie – kwiatka wyciętego z kartonu ,słomki i plasteliny,doklejanie listków.
Włączenie nagrania z muzyką klasyczną w celu wprowadzenia dzieci w odpowiedni nastrój pogłębiający wrażliwość i rozbudzający wyobraźnię dzieci.
5.Praca dzieci:
- Obserwacja działań dzieci,
- Nawiązywanie kontaktu słownego,
- Pomoc dzieciom słabiej radzącym sobie z tematem.
Obserwowanie działania dzieci w celu kontrolowania czy dziecko dobrze zrozumiało polecenie, czy nie ma z czymś trudności oraz czy skupia swoją uwagę na wykonywanym zadaniu.
Zmiana stanowisk pracy przerwane :
taniec z chustami pt ,,Taniec kwiatków” do muzyki Czakowskiego.
piosenka pt. ,,Wiosna”
zabawa ruchowa pt. ,,Zoo”, ,,Cyferki”
6.Zakończenie zajęcia:
Porządkowanie stanowiska pracy,
Odkładanie materiałów i narzędzi na wyznaczone miejsce,
Mycie rąk,
Ocena prac,
Urządzenie wystawy,
Uzyskanie informacji od dzieci czy zajęcie się im podobało.