X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19035
Przesłano:
Dział: Świetlica

Zima, Zima - scenariusz zajęć świetlicowych z muzykoterapii

Temat: „Zima, Zima”
Cele: Wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka, aktywne spędzanie wolnego czasu, integracja z rówieśnikami, stymulowanie koncentracji uwagi i pamięci, działanie pobudzające i relaksujące, mobilizacja do aktywności ruchowej, uwrażliwienie na muzykę, dostarczanie pozytywnych przeżyć.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz, zabawa ruchowa, słuchanie muzyki, metoda aktywizująca i relaksacyjna.
Formy: indywidualna i zbiorowa.
Środki: płyty CD, instrumenty muzyczne (bębenek, trójkąty), papier, bajka, i tyle.

Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci i zaproszenie do zabawy
1. Odreagowanie
Dzieci rozbiegają się po całej sali i biegają swobodnie do piosenki „Tak się zachmurzyło, słoneczko się skryło, pada pada śnieżek biały dawno go nie było.” Poruszają się jak płatki śniegu, kręcą się i machają rękami, opadają na dywan.
2. Zrytmizowanie
Dzieci śpiewają fragment piosenki „Hu hu ha, nasza zima zła”.
Maszerują i tupią nogami oraz klaskają w dłonie – reagowanie na zmianę dynamiki: gdy piosenka jest cicho maszerują sami, gdy jest głośniej – łączą się w pary.
Rytmizowanie tekstu: HU-HU-HA-HU-HU-HA-NA-SZA-ZI-MA-ZŁA – dzieci siedzą naprzeciwko siebie, mówią i wyklaskują rytm klaszcząc o swoje uda i ręce kolegi/koleżanki.
3. Uwrażliwienie
Określenie wyglądu zimy: „Jaka jest zima?” – np.: mroźna, biała, zła itd.
Brzmienie zimy – dzieci otrzymują instrumenty (bębenki, trójkąciki) i próbują zagrać zimę – burzliwą, groźną lub słoneczną, delikatną.
Siadają w kręgu i otrzymują dużą śniegową kulę zrobioną z papieru i podają kolejnej osobie w rytm wystukiwanego rytmu na bębenku przez nauczycielkę – szybciej lub wolniej, gdy muzyka zostaje przerwana osoba, która akurat trzyma kulę rzuca ją do dowolnej osoby i zabawa toczy się dalej.
4. Relaks
Dzieci odpoczywają na dywanie i słuchają koncertu skrzypcowego Zima A. Vivaldi’ego, a nauczyciel czyta fragment bajki zimowej.
5. Aktywizacja
Ćwiczenia oddechowe (oddychamy na mroźnym powietrzu i dmuchamy w płatki śniegu).
Marsz w rytm piosenki „Hu Hu Ha...” – dzieci maszerują po okręgu, tupią nogami (otrzepują śnieg), klaszczą rękami i ocierają jedną rękę o drugą (rozgrzewają ręce i dalej maszerują).
Zakończenie zajęć i pożegnanie z dziećmi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.