SCENARIUSZ ZAJEĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Data: 19.03.2013r
Prowadząca: Agata Pawłusiak
TEMAT: Teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania nauczycielki pt „Niegrzeczny Adaś i wielkanocny zajączek”
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
zna zasady dobrych manier
potrafi opowiedzieć treść opowiadania
zna tradycje związane ze świętami wielkanocnymi
potrafi sprawnie dodawać w zakresie 10
wykazuje się umiejętnością czytania i liczenia
umie rozwiązywać zagadki
potrafi dopasowywać napisy do obrazków
zgodnie uczestniczy w zadaniach zespołowych
śpiewa piosenki
umie wykonać pracę plastyczną na dany temat
METODY: czynne, oglądowe, słowne
FORMY: indywidualna,grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: opowiadanie, sylwety do opowiadania,koszyk, koperty z zadaniami, ilustracje przedstawiające wielkanocne zwyczaje, pisanki narysowane dla każdego dziecka i rodzica, szablony pisanek z imieniem dziecka , kartoniki z działaniami matematycznymi, napis „Wielkanocna kraina”, obrazki przedstawiające zachowania dzieci, zdania do czytania, muzyka na CD do piosenek i zabaw ruchowych
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci i rodziców piosenką pt „Nie śpijcie kiedy wiosna”
Dzisiejsze zajęcia będą pełne niespodzianek. Zabiorę was do niezwykłego miejsca, którego nazwę poznacie po rozwiązaniu zagadki matematycznej. Dzieci losują kartonik, na którym umieszczone jest działanie matematyczne. Rozwiązują działanie i podają , a następnie odwracają umieszczony na tablicy kartonik z podanym przez siebie wynikiem. Stopniowo odsłaniane jest hasło Wielkanocna Kraina. Wszyscy wspólnie odczytują hasło
2. Zabawa ruchowa „Pociąg”. Do pociągu wsiadają dzieci i rodzice a biletami są kolorowe pisanki
3. Słuchanie opowiadania nauczycielki.
4. Rozmowa na temat opowiadania:
Jak miał na imię chłopczyk,który występował w opowiadaniu, jak wszyscy go nazywali?
Jak zachowywał się Adaś?
Co się stało z mamusią Adasia?
Co musiał zdobyć dla mamusi Adaś?
Gdzie wybrał się chłopczyk?
Jakich leśnych przyjaciół prosił o pomoc Adaś?
Czy pomogli chłopczykowi?
Co zrozumiał chłopczyk?
Jakich form grzecznościowych nauczył się Adaś?
Kto pomógł dotrzeć do wielkanocnego króliczka Adasiowi?
O czym musi pamiętać Adaś?
Jak myślicie czy teraz Adaś będzie grzecznym chłopcem?
Adaś wrócił do domu aby wykonać zadania. Dzięki trzem magicznym słowom jakie poznał na zaczarowanej wyspie staje się chłopcem, którego lubią wszystkie dzieci, chwalą rodzice,babcia i pani w przedszkolu.
5. Zabawa ruchowa „Nie chcę cię” z rodzicami
Korale Zajączka maja pięć różnokolorowych koralików aby je zdobyć musisz rozwiązać trudne zadania..
Ukryte są na sali koperty z zadaniami. Odszukacie koperty i rozwiążecie zadania a dostaniecie korale. Wyznaczone dziecko szuka koszyka z kopertami od zajączka.
Dzieci wspólnie z nauczycielką oglądają zawartość koszyka. Znajdują ponumerowane od 1do 5 koperty, w których zajączek ukrył zadania.
Rodzice otrzymują kartki z narysowanym sznurem korali i polecenie kolorowania kolejnych korali, jeżeli dzieci prawidłowo rozwiązały zadanie.
6. Koperta Pierwsza. Zadanie nr1 zajączek Wielkanocny chce sprawdzić czy znacie czarodziejskie słowa. Aby zdobyć pierwszy żółty koral musicie wykonać zadanie na tablicy zaznaczonej żółtym kołem.
Na tablicy znajdują się odwrócone ponumerowane obrazki przedstawiające dzieci w różnych sytuacjach ( 6 ilustracji). Dzieci przeliczają ilustracje, rozpoznają cyfry. Wszystkie omawiają scenki przedstawione na ilustracjach. Oceniają zachowanie dzieci na wyżej wymienionych ilustracjach. Czytanie globalne słów proszę, przepraszam, dziękuję. Ułożenie słoneczka dobrych manier. Dzieci podają inne czarodziejskie słowa, dzięki którym ludzie są dla siebie lepsi, milsi. (propozycje dzieci zapisywane na promyczkach)
7. Koperta nr2. Zadanie2 .Aby zdobyć koral zielony macie za zadanie rozwiązać zagadki związane z symboliką Świąt Wielkanocnych:
Ma długie uszy i pięknie skacze,
lubi marchewkę i sałatę.(zając)
Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą.
Są barwne, kolorowe zrobione
z gałązek wierzby, bazi
lub sztucznych kwiatów. (palma wielkanocna)
Żółciutkie kuleczki za kurką się toczą.
Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą. (kurczątko)
Ma mięciutką wełnę i złociste różki,
a w Wielkanoc siedzi na łące z rzeżuszki. (baranek)
Na wierzchu skorupka, a w środku żółto- białe,
można z nich zrobić pisanki wspaniałe. (jajka)
Wiklinowy i pleciony na święconkę
przeznaczony. (koszyk)
Na stole stoi kosz, a w nim leżą białe, żółte, nakrapiane,
na Wielkanoc malowane. (pisanki)
8. Zadanie nr3.Koperta 3.Kochane dzieci zaśpiewajcie jakąś wielkanocną piosenkę. Po wykonaniu tego zadania otrzymujecie koral koloru niebieskiego. Śpiewanie piosenki „Pisanki” i taniec w kole do melodii piosenki.
9. Zadanie nr4. Koperta 4.
Ilustracje przedstawiają różne zwyczaje. Waszym zadaniem będzie wybrać te, które związane są ze Świętami Wielkanocnymi i opowiedzieć o nich.
Mam jeszcze zadanie dla prawdziwych zuchów. Odczytajcie zdania i przyporządkujcie je do obrazków umieszczonych na tablicy. Po wykonaniu tego zadania otrzymujecie koral koloru czerwonego.
10. Zadanie nr5. Koperta5 . Aby uzyskać ostatni koral fioletowy
Zabawa ruchowa „Pisanki z imionami”. Na sali macie rozłożone pisanki z waszymi imionami. Macie za zadanie odszukać swoją pisankę. Podczas gdy będzie grała muzyka skaczecie między pisankami z nóżki na nóżkę. W czasie przerwy w muzyce siadacie obok swojej pisanki.
11. To już będzie ostatnie zadanie każdy bierze swoją pisankę i ją pięknie ozdabia technika dowolna
13. Podziękowanie dzieciom i poczęstunek czekoladowymi jajeczkami od zajączka wielkanocnego.