Scenariusz zajęć z dnia otwartego dla rodziców
Prowadzące: Grażyna Romanowska i Ilona Witkowska
Temat zajęć: Wyspa moich marzeń.
Cel ogólny: Kształtowanie postawy twórczej poprzez:
• Improwizacje ruchowe do melodii
• Stosowanie płynności słownej
• Stosowanie płynności pojęciowej
• Wymyślanie oryginalnych przymiotników danego przedmiotu
• Rozwijanie giętkości myślenia.
Przebieg:
1. Zabawa na powitanie z elementem śpiewu „Wszyscy są”-wykorzystanie podkładu muzycznego. Dzieci śpiewają piosenkę cicho, głośno , szeptem.
2. Zabawa rozwijająca wyobraźnię „Łapanie marzeń”.
3. Zabawa przy muzyce „Podróż do Krainy Marzeń”- reagowanie na umowne sygnały.
4. Wiersz „ Marzenia” H. Niewiadomskiej – czytany przez nauczycielkę.
Dzieci lubią mieć marzenia
Chcą, by były do spełnienia
Każde w Glowie ma guziczek
Taki mały, żółty pstryczek,
Co i m świat piękniejszy czyni
Od Krakowa aż do Gdyni
Krzysio chciałby być pilotem
Pstryk – już lata samolotem
Ewa – chce lekarzem zostać
Pstryk – już w białym kitlu postać
Kosmonautą chce być Jurek
Pstryk – i pędzi w kosmos, w górę
Lecz są również takie dzieci
Którym słońce słabiej świeci
Jacek co ma chorą nogę
Chciałby dosiąść hulajnogę
Julka, która słuch ma slaby
Chce usłyszeć szelest trawy
Ale wszystkie ich marzenia
Są z tym pstryczkiem do spełnienia
No, więc śmiało, przekręć pstryczek
A nóż właśnie dziś guziczek
5. Rozmowa z dziećmi na temat przeczytanego wiersza. Zadawanie pytań:
• Co to są marzenia?
• Czy wy macie jakieś marzenia?
• Czy wszystkie się spełniają?
• Czy marzenia są potrzebne?
Należy tak pokierować wypowiedziami dzieci ,aby doprowadzić do tego, że marzenia to myślenie o tym co sprawia nam przyjemność, co chciałoby się mieć, zobaczyć, robić...
6. Zabawa w grupach „Kolory”
Dzieci z każdej grupy mają wymienić wszystkie przedmioty, które przychodzą im na myśl . Myśli te są zapisane na kartkach z pomocą dorosłych .
I grupa- wymieńcie wszystkie przedmioty robiące hałas, które przychodzą wam do głowy.
II grupa- wymieńcie wszystkie przedmioty poruszające się na kołach, które przyjdą wam do głowy. III grupa- wymieńcie wszystkie kwadratowe przedmioty, które przychodzą wam na myśl.
IV grupa- wymieńcie wszystkie latające przedmioty, które przyjdą wam na myśl
Każda grupa odczytuje swoje pomysły.
7. Zabawa ruchowa „Samba Pauzen”- wykorzystanie podkładu muzycznego . Dzieci tańczą spontanicznie do słyszanej melodii a na przerwę muzyce stają w bezruchu przyjmując ciekawe pozycje.
8. Zabawa twórcza „Znaleziska z Wyspy Marzeń”- dzieci za pomocą zmysłu dotyku odgadują jaki przedmiot trzymają w ręku. Po odgadnięciu zabierają przedmiot ze sobą . Następnie każde dziecko dostaje zadanie np. podziel nazwę przedmiotu na sylaby , głoski, powiedz do czego służy przedmiot, gdzie można go znaleźć itp.
9. Zabawa rozwijająca pamięć „Na Wyspę Marzeń zabiorę...”- dzieci kolejno dokładają wyraz do rozpoczętego przez nauczycielkę zdania.
10. Zabawa twórcza „Znalezisko na wyspie” (butelka)- Nauczycielka czyta list z butelki , dzieci wykonują zadanie podając określenia – przymiotniki do opisania butelki . Przymiotniki mogą być prawdziwe lub fantastyczne. Określenia mogą też być na określoną głoskę .
11. Zabawa pantomimiczna w grupach ‘Co można robić na wyspie?”- dzieci prezentują co można robić na wyspie , zadaniem pozostałych jest odgadnięcie .
12. „Plastyczny Kuferek”- zajęcia plastyczno-konstrukcyjne „Mistrzowie krawieccy na Wyspie Marzeń”- projektowanie stroju z różnorodnego materiału plastycznego . Ubranie sylwety.
13. Zorganizowanie galerii prac, wykonanie pamiątkowych zdjęć.
14. Informacja zwrotna – dokończenie przez rodziców zdania :
Dzień otwarty dla rodziców............