SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KOLOROWY ŚWIAT”
Prowadzące: Ilona Witkowska, Grażyna Romanowska
Grupa II 6-latki
Treści podstawy programowej:
Obszar 1 – edukacji społecznej, moralnej i obywatelskiej.
- Przestrzega reguł w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych ) oraz w świecie dorosłych.
Obszar 5 – edukacji w zakresie mowy i myślenia oraz przygotowania do nauki czytania i pisania.
- Słucha opowiadań , baśni i rozmawia o nich ; interesuje się książkami.
Obszar 6- edukacji artystycznej.
- Odgrywa role w zabawach parateatralnych , posługując się mową , mimiką , gestem i ruchem ; umie posługiwać się rekwizytami.
- dostrzega zmiany dynamiki , tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego , wyraża je pląsając lub tańcząc.
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu ( takich jak kształt i barwa ) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
Rozmowa przedhospitacyjna
Data : 30. 04. 2013r.
Cel obserwowanych zajęć :
• Wdrażanie do uważnego słuchania poleceń i bajki,
• Wdrażanie do współpracy w grupie,
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się poprzez słowo , ruch, gest i mimikę.
• Utrwalenie nazw i rozpoznawania kolorów.
• Motywowanie do wypowiadania się w różnych technikach plastycznych.
Przyjęte metody: słowna , zadaniowa, czynna, praca z cała grupą , praca w grupach, praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: Płyty CD, kolorowe apaszki, kolorowe kółka, pióro do pasowania, napisy z nazwami ulic, stroje dla mieszkańców ulic, puzzle, konfetti, plansze do zabawy.
Przebieg:
1. Zabawa na powitanie „ Nauka dobrych manier”- dzieci spacerują po sali przy muzyce na sygnał n-ki wykonują gesty np. podają sobie dłonie, mówią sobie dzień dobry itp.
2. Słuchanie bajki pt. „Bajka o Krainie Kolorów i panujących tam zwyczajach”- rozmowa dotycząca wysłuchanego tekstu.
3. Zabawa „Mój kolor to...”- losowanie kolorowych kółek, podział dzieci na grupy wg kolorów,
4. Pasowanie na „Mieszkańca Kolorowych Ulic”:
• odnajdywanie nazwy swojej ulicy w Sali
• przebieranie się w kolorowe stroje
5. „Kolorowe pociągi”- prezentacja każdej z ulic przy muzyce.
6. „Puzzle”- zadania dla mieszkańców każdej z ulic:
• ułożenie obrazka z puzzli przedstawiającego znaną bajkę,
• przedstawienie odgadniętej bajki za pomocą pantomimy pozostałym mieszkańcom Kolorowych Ulic,
7. „Mieszanie kolorów” – wysłuchanie dalszego ciągu bajki „Bajka o Krainie Kolorów i panujących tam zwyczajach”, ozdabianie swoich ubrań kolorowym, samoprzylepnym konfetti,
8. Zabawa ruchowa „Kolory” – dzieci tańczą w rytm muzyki i obserwują uważnie n-kę, która ma przygotowane trzy plansze:
• z jednym kołem – dzieci zatrzymują się
• z dwoma kołami – dzieci łączą się w pary
• z wieloma kołami – dzieci tworzą duże koło,
dzieci reagują na umówiony sygnał.
9. Praca plastyczna nt. „ Kolorowe ulice” zainspirowana zajęciami . Wykorzystanie farb plakatowych.