Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich
Temat: W oczekiwaniu na świętego Mikołaja
Cele:
-rozwijanie pozytywnych kontaktów i komunikacji między dziećmi,
-przeliczanie w zakresie 4,
-manipulowanie figurami geometrycznymi płaskimi,
-wdrażanie do szybkiego reagowania na polecenia nauczyciela,
-rozwijanie twórczej ekspresji plastycznej.
Cele operacyjne:
-dziecko rozróżnia kolory podstawowe: żółty, czerwony, niebieski i pochodny- zielony,
-potrafi liczyć w zakresie 4,
-rozróżnia wielkości: mały, duży,
-umiejętnie reguluje oddech,
-rozróżnia figury geometryczne płaskie: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
-potrafi korzystać z materiałów plastycznych.
Metody:
-pokaz,
-rozmowa,
-ćwiczenia praktyczne.
Forma pracy:
-zbiorowa,
-zespołowa,
-indywidualna.
Środki wspomagające działania:
Mikołaje w czterech kolorach: żółte, czerwone, niebieskie i zielone; szablon worka dla każdego dziecka, zabawki z papieru; słomki, papierowe zabawki małe i duże, szablon worków małych i dużych; figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt dla każdego dziecka, kartka z wzorem z figur; szablony dużych zabawek, kolorowy papier, plastelina, farby, stemple z gąbki, materiał przyrodniczy: fasola, makaron, koraliki, klej, pędzle.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Szukamy Mikołajów”.
Dzieci wchodzą do sali i szukają ukrytych wcześniej Mikołajów. Ubranka Mikołajów są w 4 kolorach. Po odnalezieniu i przyklejeniu na ubranko, dzieci - Mikołaje bawią się wspólnie. Następnie dobierają się według kolorów i tańczą w rytm muzyki.
2. Zabawa „Pakujemy słodycze”.
Dzieci podzielone są według kolorów Mikołajów. Każdy zespól otrzymuje papierowe słodycze, a każde dziecko dostaje szablon worka, do którego musi „zapakować” cztery cukierki.
3. Zabawa oddechowa.
Każde dziecko otrzymuje szablon zabawki małej lub dużej oraz słomkę. Na podłodze rozłożone są cztery „worki”- 2 małe i 2 duże. Zadaniem dzieci jest tak dmuchać przez słomkę, aby zabawka wpadła do odpowiedniej wielkości worka.
4. Rozróżnianie figur geometrycznych.
Dzieci podzielone na cztery zespoły wybierają z worków koperty. W kopertach znajdują się figury geometryczne płaskie: koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt. Zadaniem dzieci jest pokazanie takiej samej figury, jaką pokazuje nauczyciel. Następnie każde dziecko otrzymuje kartkę z wzorkiem z naklejonych figur geometrycznych. Dzieci układają taki sam wzór, korzystając ze swoich figur.
5. Zabawa ruchowa „Zabawki”.
Dzieci naśladują ruchem nadmuchiwane zabawki, roboty, piłeczki, grubego misia i pajacyki.
6. Ekspresja plastyczna.
Na stolikach przygotowane są szablony dużych zabawek i różnorodne materiały plastyczne. Zadaniem dzieci jest ozdobienie zabawek. Każde dziecko samodzielnie wybiera zabawkę, którą chciałoby dekorować. Dzieci pracują w kilkuosobowych grupach.