DOKARMIAJMY PTAKI MĄDRZE
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Izabella Ambroziak
CZAS TRWANIA: 45 minut
CELE ZAJĘĆ:
• Zapoznanie ze sposobami dokarmiania ptaków zimą
• Zapoznanie z gatunkami ptaków zimujących w Polsce
• Uwrażliwianie na los zwierząt
• Kształtowanie zainteresowania otaczającą naturą
• Kształtowanie świadomości i postaw proekologicznych
METODY :
• Prezentacja utworów literackich
• Rozmowa kierowana
• Prezentacja sylwetek ptaków
• Zabawa ruchowa
• Zajęcia plastyczne
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Książka „Od wiosny do wiosny” H. Zdzitowieckiej i S. Szuchowej
• Album ze zdjęciami ptaków polskich
• Kolorowanki z sylwetkami ptaków, które możemy dokarmiać zimą
• Kredki, nożyczki, papierowy karmnik przypięty do tablicy na dekoracje
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
• Powitanie dzieci w kręgu i odczytanie opowiadania ‘Spiżarnia ptaków” oraz wiersza „Huśtawka sikorek” z tomu Od wiosny do wiosny H. Zdzitowieckiej i S. Szuchowej
• Rozmowa z dziećmi o potrzebie dokarmiania ptaków zimą
• Pytania dotyczące „jadłospisu” ptaków
• Pytania o ptaki zimujące w Polsce, zwłaszcza w miastach
• Prezentacja kolorowych zdjęć z sylwetkami ptaków- zabawa w odgadywanie nazw ptaków, zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy poznanych ptaków
• Poinformowanie dzieci o karmnikach rozmieszczonych wokół szkoły i ogłoszenie świetlicowej zbiórki ziaren i karmy dla ptaków
• Zabawa w kręgu (dzieci dzielą się na grupy: sikorki, gile, jemiołuszki i na hasło wykonują polecenia, np. gile robią jedno okrążenie, albo sikorki lecą w stronę drzwi i z powrotem, jemiołuszki dziobią okruszki)
• Wykonanie pracy plastycznej- kolorowanie sylwetek ptaków i przypinanie ich wokół papierowego karmnika na korytarzu szkolnym
• Podsumowanie zajęć i podziwianie wspólnego dzieła.