X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18942
Przesłano:
Dział: Świetlica

Pisanka wielkanocna - scenariusz zajęć świetlicowych

PISANKA WIELKANOCNA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Autor: Izabella Ambroziak

Cele zajęć:
o Zapoznanie z wielkanocnymi zwyczajami i tradycjami
o Zapoznanie z różnorodnymi formami dekorowania jajek wielkanocnych
o Rozwijanie zainteresowań plastycznych i twórczej ekspresji
o Kształtowanie aktywnej postawy podczas zajęć w świetlicy
Metody:
o Audiowizualne (aktywne słuchanie piosenki, prezentacja zdjęć)
o Głośne czytanie
o Rozmowa kierowana
o Aktywność plastyczna
Środki dydaktyczne:
o Magnetofon (przygotowana piosenka „Wielkanocny stroik”)
o Rzutnik i laptop (przygotowane zdjęcia przedstawiające przykładowe pisanki)
o Wydmuszki, bibuła, klej, nożyczki, ozdobne dziurkacze z motywami wiosennymi i wielkanocnymi, cekiny
o Cukierki i list od zająca wielkanocnego
o Opowiadanie o Basi i zającu wielkanocnym

Przebieg zajęć:

Nauczyciel prosi dzieci, by usiadły w kręgu i posłuchały piosenki „Wielkanocny stroik”. Następnie rozmawia z dziećmi na temat piosenki i tego, co i dlaczego znalazło się w wielkanocnym stroiku (szczególny nacisk kładzie na malowane jajka – pisanki). Prezentuje dzieciom zdjęcia przedstawiające różnorodne techniki zdobienia jajek.
Następnie dzieci wstają, a nauczyciel czyta krótkie opowiadanie, prosząc dzieci, by na słowo „Basia” klaskały w dłonie, na słowo „jajko” pokazywały jajowaty kształt, a na słowo „zając” podskakiwały w miejscu. Na koniec dzieci razem z nauczycielem głośno wołają zająca, by wrócił do koszyczka Basi. Wtedy nauczyciel „odkrywa” list od zająca do dzieci:
(„Kochane dzieci! Słyszałem, jak mnie wołacie, bo akurat kicałem po waszym boisku. Zostawiłem na oknie niespodziankę dla was, jednak myślę, że najpierw zrobicie piękne pisanki wielkanocne. Ja tymczasem wracam do koszyczka Basi. Życzę wam Wesołych Świąt. Wielkanocny Zając”).
Dzieci znajdują na parapecie torebkę z cukierkami, a następnie siadają przy stolikach i wykonują własne pisanki wielkanocne (wydmuszki oklejają kolorową, gniecioną bibułą, na którą naklejają wiosenne i wielkanocne motywy wycinane ozdobnymi dziurkaczami).
Na koniec wszystkie pisanki układane są na stoliku tak, by każdy mógł je podziwiać. Wtedy nauczyciel częstuje wszystkich cukierkami znalezionymi na parapecie. Dzieci idąc do domu zabierają swoje prace.

Opowiadanie o Basi
Basia pojechała na święta wielkanocne na wieś do babci. Bawiła się na podwórku, gdy babcia zawołała „Basiu! Idź do kurnika i przynieś wszystkie jajka.” Basia znalazła najpierw jedno jako, które zniosła kura. Wrzuciła je do koszyczka. Potem znalazła dwa większe jaja kacze, jedno gęsie i jeszcze pięć jajek kurzych. Zaniosła je babci. O? Zdziwiła się babcia. Jak dużo! Będziesz musiała je wszystkie pomalować, żeby ładnie wyglądały w koszyczku wielkanocnym. Basia pomalowała ładnie jajka i włożyła do koszyczka razem z wielkanocnym barankiem, chlebem, solą, pieprzem, zielonymi gałązkami bukszpanu i wielkanocnym zającem. Jednak kiedy na chwilę odwróciła głowę, zając zniknął. Basia szukał go wszędzie, ale nie znalazła. W końcu zaczęła wołać: zającu wracaj!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.