SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3, 4 – LETNICH
PROWADZĄCA: Anna Słaboń
TEMAT: Zabawy matematyczne z wykorzystaniem listu „Prośba Słoneczka” – przeliczanie i porządkowanie liczmanów.
CELE OGÓLNE:
kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi w zakresie indywidualnych możliwości dziecka
kształtowanie umiejętności koncentracji i współpracy w grupie
właściwe rozplanowanie pracy na formacie papieru
CELE OPERACYJNE:
przelicza i porządkuje liczmany w zakresie własnych możliwości
potrafi współpracować w grupie
zapisuje wynik liczenia za pomocą obrazków
reaguje na zmianę w muzyce
potrafi prawidłowo rozmieścić promienie słoneczne wokół tarczy słońca
METODY:
słowna – list
oglądowa – pokaz
czynna – zadań stawianych do wykonania, praktycznej działalności dzieci
pedagogika zabawy - Klanza
FORMY:
zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szablony: chmurek, kropli deszczu, słońca, buźka uśmiechnięta, buźka smutna; list „Prośba słońca”, koperty, bloki rysunkowe, tarcze słońca, promienie słońca, klej, płyta CD z muzyką do zabawy „Zima czy wiosna”, guma do bielizny
LITERATURA
1. Program wychowania przedszkolnego „W kręgu zabawy” J.Pytalrczyk.
2. „Jak z malucha zrobić zucha” materiały z warsztatów Klanzy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Stańmy w kole” – ilustracja ruchowa piosenki.
2. Zabawy słuchowe z liczeniem.
Nauczycielka kilkakrotnie uderza o bębenek. Dzieci liczą uderzenia i układają tyle kropel deszczu.
3. Odczytanie listu od słoneczka, wykonanie prośby słoneczka.
„Drogie Dzieci, witam Was serdecznie . Jestem Marcowym Słoneczkiem i mam dużo pracy, bo robię porządki. Nie zawsze mogę świecić jasno na niebie, bo w marcu jest różna pogoda. Pomóżcie mi proszę posegregować chmurki schowane w kopertach. Pozdrawiam Was Marcowe Słoneczko”.
„Deszczowe chmurki”(praca w grupach) – poszczególne grupy układają na pólkach tyle chmurek ile wskazuje liczba pomalowanych promieni słońca.
4. „Zima czy wiosna” – zabawa ruchowa ćwicząca szybką reakcję na zmianę muzyki.
5. „Prawda czy fałsz” – dzieci siedzą na dywanie, każde otrzymuje buźkę: uśmiechniętą (prawda), smutną (fałsz).
Nauczycielka mówi następujące zdania, a dzieci określają czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe, pokazując odpowiednią buźkę.
- dzisiaj jest niedziela
- wiosną jeździmy na sankach
- krokus to kwiat wiosny
- zimą kwitną kwiaty
- wiosną ubieramy choinkę
- zimą chodzimy w sandałach
- po wiośnie przyjdzie zima.
6. „Marcowe słonko”- praca plastyczna. Doklejanie promieni słonecznych do tarczy słońca.
7. Zorganizowanie wystawki prac.