KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Koncepcja z autorskiego programu zajęć z języka niemieckiego w ramach projektu: „Do celu – program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów/uczennic Zespołu Szkół Publicznych w Osinie”
Prowadzący: Kobus Bogumiła
Grupa docelowa: uczniowie Szkoły Podstawowej
Temat zajęć: Meine Freizeit
Forma zajęć: zajęcia pozalekcyjne
Cel zajęć: rozszerzanie słownictwa z zakresu form spędzania czasu wolnego, utrwalanie struktur gramatycznych (szyk zdania prostego i odmiana czasownika).
Metody:
· praca w grupach – kształtuje umiejętność współpracy z innymi, uczy odpowiedzialności za wynik całej grupy. Metoda ta pozwala również sprawdzenie się ucznia w roli doradcy;
· socjogram „słoneczko” – pozwala na uzmysłowienie sobie, jak obszerne może być dane zagadnienie
· konkurs – współzawodnictwo zwiększa zaangażowanie
· burza mózgów – eliminuje strach przed wypowiadaniem swoich myśli, skojarzeń, opinii oraz rozwija kreatywność.
Środki dydaktyczne: duży arkusz szarego papieru, kolorowe flamastry, słowniki
Przebieg zajęć:
Etap I – przedstawiam przebieg zajęć i wyjaśniam na czym polega zadanie uczniów (2 min.).
Etap II – uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy 3. Przedstawiciele grup losują, która grupa rozpocznie rywalizację. Każda grupa otrzymuje flamaster innego koloru. - 2min
Etap III – na złączonych stołach rozkładamy duży arkusz szarego papieru. Na środku rysujemy duże słoneczko z początkowym wpisem „In meiner Freizeit ...”. Uczniowie po kolei wpisują ołówkiem czynności czasu wolnego w języku polskim przy promieniach słoneczka. Następnie zaczyna się rywalizacja na zasadach „Familiady”. Uczniowie ustawiają się wokół słoneczka i pierwszy uczeń z grupy rozpoczynającej zabawę zastępuje ołówkowy wpis w języku polskim wpisem w języku niemieckim w pierwsze osobie, w kolorze swojej grupy i na końcu, w nawiasie zapisuje swoje imię. Jeżeli następna osoba nie potrafi przetłumaczyć żadnego zwrotu, wówczas kolejkę przejmuje grupa następna. Zabawa trwa w ten sposób, aż wszyscy uczestnicy wyczerpią swoje możliwości. Aby przetłumaczyć pozostałe zwroty w języku polskim, uczniowie korzystają ze słowników i kończą zadanie na zasadzie „Kto pierwszy, ten lepszy”. Wygrywa grupa z największą liczbą wpisów( w jej kolorze). Zwycięska grupa otrzymuje przechodni tytuł ”Mistrzów”– 15-20 min.
Etap III – w tym etapie każdy uczestnik zajęć musi powiedzieć, co robi jej/jego sąsiadka/sąsiad na podstawie socjogramu (ćwiczenie odmiany czasownika w 3 osobie liczby pojedyńczej). – 7 min.
Ewaluacja: każdy uczeń zapisuje na karteczce samoprzylepnej jedno zdanie, którego nauczył się na zajęciach i zawiesza na specjalnej tablicy. – 2min.