SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH - WARSZTATÓW DLA RODZICÓW W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH
Temat: Święta Wielkanocne
Cele ogólne:
- przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Wielkanocnych
- tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej
- doskonalenia sprawności manualnej
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodzicami
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Cele szczegółowe:
- poznaje tradycje Świąt Wielkanocnych
- bawi się wspólnie z rodzicami
- wykonuje pisankę
- rozwiązuje zagadki
- czyta globalnie wyrazy
- dzieli słowa na sylaby
- rozpoznaje głoskę w nagłosie
- indywidualnie wypowiada się
- liczy w zakresie 10
- bierze udział w zabawach ruchowych wraz z rodzicami
Cel dla rodziców:
- tworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy
- współdziałanie z dzieckiem w sytuacji zadaniowej
Metoda:
- słowna: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia
- oglądowa: pokaz
- czynna: zadania do wykonania
Formy pracy:
- z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Pomoce: wiersz pt. "Wielkanoc", ilustracje do wiersza, obrazki: palmy święconki, zajączka, baranka, babki, kurczątka, pisanek, obrazki nie związane ze Świętami Wielkanocnymi, koszyczki z kartonu, liczmany pisanek, koperty, napisy do obrazków, zagadki na kartkach, wyrazy na kartkach do "rymowanek", chusta animacyjna, płyty z piosenkami:
"Daj mi rączkę", "Czy chudzi, czy grubi", jajka styropianowe, klej, różne ozdoby do tworzenia pisanek.
Przebieg zajęcia:
1. Piosenka "Daj mi rączkę" z udziałem rodziców. Dzieci tworzą z rodzicami pary i naśladują czynności dzieci przy piosence.
2. Wiersz "Wielkanoc' wyrecytowany przez nauczycielkę, poparty ilustracjami.
3. Rozmowa na temat wiersza, oraz indywidualne wypowiedzi dzieci dotyczące przygotowań i przebiegu Świąt Wielkanocnych w ich domach.
4. Zabawy integracyjne:
- wg B. Strauss z wykorzystaniem chusty animacyjnej:
Deszczyk pada, deszczyk pada - dzieci trzymając chustę, wykonują przysiady dwukrotnie.
Wiatr wieje, wiatr wieje - dzieci potrząsają chustą
Błyskawica - grzmot, błyskawica - grzmot - dzieci mocno potrząsają chustą, a na słowo "grzmot" tupią nogą
I słoneczko do nas się śmieje - dzieci unoszą chustę wysoko i wachlują nią.
(Rodzice również biorą udział w zabawie)
- „Słońce świeci, deszczyk pada”
Dzieci są kurczątkami. Rodzice trzymają chustę, która pełni rolę skrzydeł kwoki.
Dźwięk cymbałek oznacza słońce.
Uderzenie w bębenek – burza i deszcz,
Na zapowiedź dźwiękową (cymbałki), rodzice podnoszą chustę do góry, a dzieci – kurczątka przebiegają pod nią w różne strony, wydając dźwięk „pi pi pi”.
Na dźwięk bębenka, dzieci – kurczątka, chowają się pod chustą, a rodzice opuszczają ją na dzieci, przykrywając je (zabawę powtarzamy 3-4 razy).
5. Na tablicy umieszczone są różne obrazki. (po lewej stronie tablicy).
Zadaniem dzieci jest wybór tych, które kojarzą się ze Świętami Wielkanocnymi i umieszczenie ich po prawej stronie tablicy.
Następnie kilkoro dzieci ( po kolei ) losuje z koszyczka jeden napis. Rodzic danego dziecka odczytuje napis, a dziecko umieszcza go pod odpowiednim obrazkiem na tablicy.
Na końcu następuje wspólne odczytanie wszystkich podpisów pod obrazkami.
6. Dzielenie nazw obrazków na sylaby, a następnie rozpoznawanie w nich pierwszej głoski.
7. Zabawa matematyczna. Każde dziecko otrzymuje koszyczek w formie płaskiej oraz kopertę z liczmanami pisanek.
Dziecko układa na koszyczku pisanki zgodnie z poleceniem nauczycielki - przelicza je, dodaje, odejmuje.
8. Zabawa przy piosence "Czy chudzi, czy grubi" z udziałem rodziców - ilustracja ruchowa.
9. Zagadki i Rymowanki - dzieci losują - rodzice odczytują treść zagadki lub wyrazu, do którego należy ułożyć rym. Odpowiadają dzieci, ale rodzice mogą pomóc.
10. Warsztaty pracy - Wykonanie pisanek.
Dla rodziców i dzieci przygotowane są stanowiska pracy przy stolikach. Na każdym stoliku przygotowane są jajka styropianowe, klej, pędzelki oraz przeróżne ozdoby, które wg inwencji rodziców i dzieci będą wykorzystane do wykonania pisanki.
11. Wystawka prac – pisanek.
12. "Masaż relaksacyjny" - w parach (rodzic i dziecko ) - masaż wykonuje najpierw dziecko rodzicowi, potem rodzic dziecku.
- tędy płynie rzeczka - ruch falisty od głowy do bioder
- idzie pani na szpileczkach - stukanie palcem wzdłuż kręgosłupa
- tu przybyły konie - pata-taj - stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa
- tędy przeszły słonie - klepanie dłońmi ułożonymi w kształt łódeczek
- a tu idzie szczypaweczka - szczypanie od krzyża do głowy
- zaświeciły dwa słoneczka - masaż spiralny wzdłuż kręgosłupa
- spadł drobniutki deszczyk - lekkie pukanie palcami
- czy przeszedł Cię dreszczyk? - lekkie szczypanie od dołu kręgosłupa, aż do szyi.
13. Zaśpiewanie piosenki „Święta, biją dzwony”.