Opracowała: Hanna Lis
Scenariusz zajęć logopedycznych dla dzieci z niepłynnością
Czas trwania: 45min.
Grupa: klasa II/III
Temat: „W wiejskiej zagrodzie” – gimnastyka buzi, brzucha, ucha i języka.
Cele: - ogólne;
- usprawnianie narządów artykulacyjnych;
- doskonalenie słuchu fonematycznego;
- kształtowanie prawidłowych nawyków odechowych w czasie mówienia;
- prawidłowa artykulacja głosek;
- operacyjne ( dziecko):
- usprawnia ćwiczeniami narządy mowy;
- prawidłowo artykułuje głoski;
- rozróżnia samogłoski i spółgłoski;
- potrafi dokonywać analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
- rozpoznaje zwierzęta wiejskie po ich odgłosach;
- potrafi naśladować głosy zwierząt stosując wyrazy dźwiękonaśladowcze;
- wyróżnia głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie;
- zna sposoby prawidłowego oddechu ( wdech nosem, wydech – ustami);
- potrafi wydłużyć fazę wydechową.
Metody:
- słowna ( rozmowa, instrukcja, opowiadanie)
- oglądowa ( pokaz)
- czynnościowa ( zadania stawiane do wykonania)
Formy:
- indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Lusterka, obrazki, słomki, koszyczki, płyta CD, karty pracy dla każdego dziecka, domino fonetyczne
Przebieg:
1. Ćwiczenie słuchowe – dzieci słuchają odgłosów zwierząt wiejskich, rozpoznają je i wskazują, gdzie można je usłyszeć ( w kurniku, w chlewiku, w stajni itd.)
2. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
• Wargi i policzki – zabawa w konika – parskanie, układanie dziobka ptaszka, nadymanie policzków i energiczne wypuszczanie powietrza, w parach naśladowanie min osoby siedzącej naprzeciw: wypychanie językiem dolnej i górnej wargi oraz policzków, szerokie otwieranie ust;
• Żuchwa – zabawa „Krowa” – wykonywanie okrężnych i bocznych ruchów żuchwy przy zamkniętej szparze warg, w przerwie między żuciem naśladowanie głosu zwierzęcia [muu];
• Podniebienie miękkie – zabawa „Chory kotek” – naśladowanie czynności ziewania, kasłania, płukania gardła, , połykania pastylek;
• Język – oblizywanie warg jak kotek, układanie języka w koci grzbiet, tak aby powstało wybrzuszenie na środku języka, kląskanie.
3. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne:
• Dziecko wygodnie układa się na dywanie i słucha muzyki („Karnawał zwierząt”- „Kury i koguty” Saint-Saens’a), wyobraża sobie wiejskie podwórko, po którym chodzi i spotyka różne zwierzęta.
• Wykonywanie wdechu przez nos i wydechu przez usta ( i odwrotnie) w pozycji leżącej na plecach; ułożenie na brzuchu maskotki i obserwowanie „kołysania” się jej podczas oddychania ( brzuch unosi się podczas wdychania powietrza i opada podczas wydychania).
• W pozycji leżącej na brzuchu z rękami wzdłuż ciała, dotykając policzkiem podłogi uczestnicy koncentrują się na oddechu. Przy wdechu lekko naciskają przeponą podłogę , przy wydechu rozluźniają się.
• „Wiatr i wietrzyk” - dmuchanie i chuchanie na umieszczonego na patyku kogucika, wywołanie jednakowych obrotów wokół osi – wydłużanie fazy wydechowej (zwiększanie odległości podczas kolejnych ćwiczeń).
• Układanie puzzli „Na wiejskim podwórku” - przenoszenie elementów obrazka za pomocą słomki (wciągając powietrze przez słomkę dziecko chwyta fragment pociętego rysunku).
• „Syczący wąż” - wdech powietrza przez usta z chwilowym zatrzymaniem powietrza; długa wymowa głosek [s] z chwilowym zatrzymaniem powietrza i jednoczesnym wodzeniem palcem po spirali.(spirala)
4. Recytacja wiersza „ Co słychać na wsi?” ( prowadząca recytuje fragment wiersza pokazując jednocześnie obrazki, dzieci powtarzają tekst i wypowiadając wolno poszczególne linijki przedłużają samogłoski)
Co słychać na wsi? Zależy gdzie.
Na łące słychać –kle ,kle, kle.
Na stawie – kwa, kwa, kwa.
Na polu – kraaaa, kraaa.
Przed kurnikiem – kukuryku.
Ko, ko, ko, ko, - jest w kurniku.
Koło budy słychać – hau, hau, hau.
A na progu – miau, miau, miau.
A co słychać w domu: nie powiem nikomu!
5. Dzieci naśladują odgłosy pokazywanych zwierząt i uczą się tekstu na pamięć. W trakcie zabawy dzieci naśladują ruchy zwierząt: brykanie źrebaczka, ruch skrzydeł, kroczenie bociana, łaszenie kota itd. (plansza przedstawiająca różne zwierzęta)
6. Ćwiczenia artykulacyjne:
• zabawa „ Echo” – powtarzanie za prowadzącą wymawianych głosek i kontrolowanie układu artykulatorów w lustrze,
• wydłużenie brzmienia samogłosek i modulacja wysokości głosu (na jednym tonie jak najdłużej, z podnoszeniem głosu, ze ściszeniem głosu, raz głośniej raz ciszej),
• Wymawianie nazw zwierząt z wydłużaniem samogłosek: baran, konik, krowa, owca, kwoka z jednoczesnym rysowaniem po śladzie.(rysunek zwierząt)
7. Ćwiczenia słuchu fonematycznego;
• zabawa „ Ukryta głoska” – dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka wymienia nazwy różnych zwierząt, jeśli wyraz zawiera głoskę podaną wcześniej przez nauczycielkę to dzieci klaszczą w ręce, jeśli takiej głoski nie ma dzieci siedzą w ciszy.
• zabawa „Co, do którego koszyczka?” na koszyczkach znajdują się wyrazy z lukami w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, zadaniem dzieci jest pogrupować obrazki według lokalizacji podanej głoski;
• zabawa „Co chcę powiedzieć?” – prowadząca podaje sylabę, dzieci dodają sylaby aby uzupełnić wyraz.
7. Zabawa rymowanki – dziecko losuje obrazek i musi dobrać do niego drugi, którego nazwa będzie się rymować. Następnie głośno wymienia nazwy obu obrazków.
Pozostali uczestnicy powtarzają pary szeptem.
8. Zabawa w rymowanki „ Co tu nie pasuje?’ – odrzucanie spośród obrazków tego,którego nazwa nie rymuje się z pozostałymi. Głośne wymienianie nazw obrazków.
9. Wklejenie tekstu wiersza, podkreślenie liter samogłosek.
10.Zadanie do domu:
• Zapamiętaj tekst wiersza, recytuj przedłużając samogłoski, śpiewaj, pomagaj sobie gestem.
• Naklej puzzle i pokoloruj obrazek „Wiejskie podwórko”