KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ DLA KLASY 1
Krąg tematyczny: W rodzinnym gronie
Temat dnia: Moja rodzina
Cele główne:
• umacnianie więzi rodzinnych
• przygotowanie do wprowadzenia litery M, m
• utrwalenie liczb 1, 2, 3
Cele operacyjne – uczeń:
• uważnie słucha wiersza
• wypowiada się na temat wiersza
• dostrzega znaczenie rodziny w życiu każdego człowieka
• kreśli wzory i cyfry po śladzie
• wykonuje operacje matematyczne na zbiorach trzyelementowych
Metody i techniki pracy:
• słowne – rozmowa, opis, opowiadanie
• praktyczne – ćwiczenia, ekspresja plastyczna
• oglądowe – pokaz, prezentacja
• twórcze – burza mózgów, uszeregowanie promyczkowe
Formy pracy:
• zbiorowa jednolita
• indywidualna jednolita
• grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: ilustracje domów zwierząt, duża sylwetka domu dla ludzi, ilustracje domów z różnych kultur i stron świata, opowiadanie, kartoniki z nazwami członków rodziny, płyta CD, karty pracy z motylem, maskotka, liczmany (owoce i figury geometryczne), podręcznik z ćwiczeniami z cyklu „Raz dwa trzy teraz my”, kartoniki do podziału na grupy, duże arkusze papieru, stanowiska komputerowe.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, czynności organizacyjne
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie pracy domowej
2. Wprowadzenie do tematu lekcji
- prezentacja wiersza Czesława Janczarskiego pt. „O domu i wędrówce”
- wypowiedzi na temat wiersza
3. Wypowiedzi dzieci na temat swoich domów rodzinnych
- rozmowa kierowana przez nauczyciela
- prezentacja domów z różnych kultur i narodowości
- dom moich marzeń – rysowanie w programie Paint
4. „Ada opowiada” – omówienie przygotowań do uroczystości rodzinnej w domu Ady – praca w grupach
- omówienie przygotowań do święta babci
- ustalenie kolejności zdarzeń i nadanie im tytułów
- określanie stopnia pokrewieństwa
- jak świętujemy w naszych rodzinach
- co chciałbym podarować najbliższym
- jak czuje się babcia w rodzinie Ady
- nadanie tytułu
5. Jak dbamy o najbliższych – burza mózgów
6. Ćwiczenia grafomotoryczne przy muzyce
- wysłuchiwanie głoski m w wyrazach
- rysowanie motyla przy muzyce
- kolorowanie i wycinanie obrazka
- kreślenie elementów literopodobnych w kształcie litery m
7. Wysłuchiwanie głoski m w nagłosie, śródgłosie i wygłosie – ćwiczenie śródlekcyjne
8. Utrwalenie liczb 1, 2, 3 w zdaniach przygotowanych przez nauczyciela
- grupowanie przedmiotów
- dopełnianie do trzech
- klasyfikacja według podanych warunków
9. Podsumowanie zajęć, karty ewaluacyje dla dzieci
10. Zadanie pracy domowej.