X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18842
Przesłano:

"Koncert na leśnej polanie" - słuchanie wiersza Tadeusza Śliwiaka ilustrowanego sylwetami

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY, MYŚLENIA , AKTYWNOŚCI MUZYCZNEJ, RUCHOWEJ DZIECI DWU-CZTEROLETNICH

Temat: „Koncert na leśnej polanie” – słuchanie wiersza Tadeusza Sliwiaka ilustrowanego sylwetami.
Cele:
• wdrażanie do uważnego obserwowania i słuchania treści przedstawienia
• próby formułowania poprawnych gramatycznie wypowiedzi na temat treści wiersza
• bogacenie słownika dzieci o nazwy owadów, instrumentów
• szybkie reagowanie na sygnały wzrokowe, dźwiękowe i polecenia
• klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy – barwy
Metody:
• czynne:
- samodzielnych doświadczeń
- kierowania własną aktywnością dzieci
- zadań stawianych do wykonania
• słowne:
- wiersz
- rozmowa
- objaśnienie
Formy:
• zbiorowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
Sylwetki owadów i instrumentów na patykach, akcesoria do teatrzyku, tekst wiersza Tadeusza Śliwiaka „Koncert na leśnej polanie”, zalaminowane sylwetki owadów, instrumenty muzyczne, kartonowe liście, kolorowe plastikowe piłeczki, magnetofon, płyta CD z piosenką „Jedzie pociąg z daleka”, tunele.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Wspólne recytowanie wierszyka „Baloniku nasz malutki...”.
Dzieci wybierają kolor balonika, powtarzamy dwa razy.

2. Przedstawienie - „Koncert na leśnej polanie”. Zapraszamy dzieci na przedstawienie, sadzamy na odpowiednich miejscach, prosimy o uwagę i skupienie.
„Koncert na leśnej polanie” – Tadeusz Śliwiak
Na polanie przy niedzieli
grał pan świerszcz
na wiolonczeli.

Wnet się zbiegły
muszki, mrówki,
ćmy, komary,
boże krówki,
nawet pszczółki
lecą z bzykiem,
by posłuchać tej muzyki.

Bąk publiczność sadza liczną
na fotelach z miękkich mchów.
-Ciszej proszę.
-Siadać proszę.
-Kto tam głośno szepcze znów?

Świerszcz ogarnął wzrokiem las,
Dygnął –
Skłonił się w pas,
Mocno w rękę ujął smyk
I rozdzwonił struny w mig.
Buru, buru, Bzyku, bzyku,
biegajże po strunach, smyku.

Dźwięk raz niski,
Raz wysoki
Wzbija się,
Zawraca,
Drga,
Cichnie,
Iskrzy się jak ogień,
Pięknie, pięknie świerszczyk gra.

Wtem podbiega ze skrzypkami
Drugi grajek – złoty żuk.
Lekko trąca świerszcza w ramię:
- Może z Tobą grać bym mógł?
- Proszę, proszę, czemu nie,
możesz żuku pomóc w grze.

Żuk okropny był zazdrośnik,
Świerszcz grał głośno,
Lecz żuk głośniej.
Buru, buru,
Bzyku, bzyku,
Tirli, tirli,
Li, li, li,
Oj, niedobrze coś z muzyką,
źle fałszywie teraz brzmi.

Usłyszała ich Trzmielowa
i z basetlą wielką mknie.
- Pomoc jestem wam gotowa,
Czy zechcecie przyjąć mnie?
Co trzy smyczki to nie jeden,
Grają w trójkę
Lecz... o rety,
Tirli, tirli,
Buru, buru,
Świerszcz gra nisko,
Ona górą,
Żuk rytm zgubił,
Pilnie szuka,
To oferma z tego żuka.
Znalazł,
Zagrał,
Oj, fałszywie,
Świerszcz mu szepcze3:
- Żywiej, żywiej,
- Spiesz się, spiesz się,
Cóż u kata,
Myślisz pan,
Że to sonata?

- To przez Twoje bzyku, bzyku –
Żuk się na świerszczyka żali.
- Co? To twego tirli sprawka,
Koncert przecie nie zabawka.
A Trzmielowa z awanturą:
-To przez twoje buru, buru.
-Raczej Twoje piju, piju
-Twoje bzyku.
-Tirli Twoje.
-Co, śmiesz mówić bzyku moje?
Piju.
Buru.
Tirli.
Bzyku... .

Piju, piju,
Bzyku, bzyku,
Buru, buru,
Tirli znów,
Tyle zgiełku,
Tyle krzyku...
No, skończyli
Wreszcie,
Uff.

Już kłaniają się po pas,
Ale cóż to? – Milczy las?
Jakby makiem zasiał – cicho,
Czyżby ich myliły uszy,
Żadnych braw?
Ej, co za licho,
Nie ma ani żywej duszy???

Wystraszeni ich muzyką
Wszyscy w las pouciekali.
- Lepiej, miły mój świerszczyku, nie mieć takich pomocników.
3. Pytania do wiersza:
- Kto występował w tym przedstawieniu?
- Na jakich instrumentach grały owady?
- Dlaczego, koncert był nieudany?
- Czy publiczność biła brawa?

4. Wspólny koncert - Chciałabym żebyśmy także zagrali dzisiaj koncert, mam nadzieję, że nam wyjdzie to dużo lepiej i nasza publiczność nie ucieknie.
Przygotowanie do grania, ćwiczenia paluszków (pączek –listek – kwiatek, zginanie palców, dotykanie paluszków opuszkami - każdy po kolei do kciuka, można przy tym ćwiczyć – liczebniki porządkowe).
Podział na poszczególne orkiestry : świerszcze, żuki, pszczoły, biedronki (rozdanie dzieciom odpowiednich sylwetek owadów), rozdanie instrumentów.
Prowadzący podnosi po kolei postacie z wiersza np. świerszcze i wtedy grają tylko te dzieci, które są świerszczami, po kolei podnosimy kolejne żuki itd., zmieniamy, łączymy po dwie orkiestry, na koniec najlepiej jak zagrają wszyscy. W tle może lecieć jakiś utwór muzyczny, który na zmianę ściszamy, zgłaśniamy, dzieci robią to samo, raz grają ciszej raz głośniej. Po koncercie chwalimy dzieci za piękne wykonanie , dzieci się kłaniają i otrzymują brawa od publiczności.

5. Kolorowa uczta - nawiązując do teatrzyku, opowiadamy historię o zaplanowanej na leśnej polanie uczcie, która miała się odbyć po koncercie. Każda z grup owadów przygotowała jakieś smakołyki np. pszczoły – babeczki miodowo-cytrynowe (to będą żółte piłeczki), żuki jagodowe mufinki (piłeczki niebieski), biedronki – babeczki malinowe (piłeczki czerwone), a świerszcze „tak już mają, że się zdrowo odżywiają”, bo potrzebują dużo siły do skakania – szpinakowe pierożki (piłeczki zielone). Niestety zdarzyło się nieszczęście gdyż w czasie gdy wszyscy słuchali koncertu, zakradł się lis rabuś i przeniósł wszystkie smakołyki do swojej kryjówki. Owady są bardzo smutne i proszą dzieci o pomoc. Prowadzący dowiedział się gdzie lis przechowuje smakołyki i teraz prośba do dzieci aby pomogły z powrotem przenieść je na leśną polanę. Przynosimy duży pojemnik z piłeczkami gdzie są wymieszane wszystkie kolory piłek, naprzeciwko rozkładamy cztery duże liście zrobione z kartonu ( tace, papierowe talerze albo szarfy), na każdym umieszczamy po jednej piłeczce określonego koloru i jeszcze raz tłumaczymy dzieciom, że na ten talerz kładziemy np. babeczki malinowe – piłka czerwona itd. Zadaniem dzieci jest przeniesienie kolorowych piłek (smakołyków) na odpowiednie talerze ponieważ owady chciałyby się pochwalić swoimi smakołykami, które przygotowali i zasiąść do uczty. Po wykonanym zadaniu podziękować dzieciom za pomoc, dzięki ich pomocy uczta na leśnej polanie się odbędzie.

6. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za udział w zajęciach i zaproszenie na zajęcia plastyczne, na którą żeby było szybciej dzieci pojadą pociągiem . Włączamy płytę z piosenką „Jedzie pociąg z daleka”, rozkładamy tunele, przez które przechodzą dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.