X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 18836
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie sylab, głosek i liter. Scenariusz zajęcia sprawdzającego poziom wiedzy i umiejętności z zakresu kształtowania gotowości do czytania

Scenariusz zajęcia sprawdzającego poziom wiedzy i umiejętności z zakresu kształtowania gotowości do czytania przeprowadzona w gr.V dzieci 5 i 6 letnich przez Małgorzatę Wąsik

Temat: W krainie sylab, głosek i liter.

Cel ogólny:
~ doskonalenie analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej wyrazów.

Cele operacyjne:
Zespół I (pomarańczowy): -w szeregu rysunków wyszukuje tego, który rozpoczyna się inną głoską niż pozostałe , przekreśla go wybranym przez siebie kolorem kredki.
Zespół II (niebieski): - koloruje tyle okienek , ile słyszy głosek w nazwie obrazka
Zespół III (zielony): - układa domino sylabowe, rozpoczynając od słowa „góra”.
Zespół IV (czerwony): -wybiera wskazane sylaby z nazw obrazków i tworzy z nich słowa, które rysuje w zamieszczonej obok ramce, np. -ry -ba- ryba.

Metody:
-słowna -czynna -zadań stawianych do wykonania

Formy pracy:
- zbiorowa, - zespołowa, -indywidualna,

Środki dydaktyczne: kolorowe obrazki przedstawiające różne przedmioty, guziczki, kredki, karty pracy , domino obrazkowo- literowe, nakrywki białe, niebieskie i czerwone.


Przebieg zajęć:

1.Powitanie „Iskierka przyjaźni”.
2.Zabawa dyd. „Jakie to słowo?”- n-lka mówi słowo głoskami lub sylabami, zadaniem dziecka jest poprawne syntezowanie głosek / sylab i uniesienie w górę obrazka.
3.Zabawa ruchowa „Wycieczka”
4.Zadania w zespołach:
Zespół I: ~ dzieli wyraz na sylaby- pod obrazkiem układa odpowiednią liczbę guziczków; ~ wśród obrazków wyszukują te , które rozpoczynają się głoską „o” .
Zespół II: ~ tworzy zbiory obrazków biorąc pod uwagę pierwszą i ostatnią głoskę; ~ rysuje przedmioty , których nazwa kończy się głoską „i”
Zespół III: ~układa domino fonetyczne- układa obrazki tak , aby głoska kończąca nazwę jednego z nich była głoską rozpoczynającą nazwę innego obrazka; ~ tworzy pary obrazków, które różnią się jedną głoską;
Zespół IV: ~ wyodrębnia wyraz zawarty w innym wyrazie – podkreśla go wybranym przez siebie kolorem kredki; ~ układa pod obrazkami kartoniki określające liczbę głosek w nazwie, a następnie określa rodzaj głoski – samogłoski oznacza na czerwono, a spółgłoski na niebiesko.
5. Zaprezentowanie przez liderów poszczególnych zespołów efektów swojej pracy.
6.Zabawa ruchowa „Gdy usłyszysz głoskę... usiądź skrzyżnie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki , na przerwę w muzyce n-lka czyta różne wyrazy, gdy na początku lub końcu będzie słychać umówioną wcześniej głoskę- dzieci siadają skrzyżnie.
7.Praca indywidualna zróżnicowana:
Zespół I:
~Karta pracy- w szeregu rysunków wyszukuje tego, który rozpoczyna się inną głoską niż pozostałe , przekreśla go wybranym przez siebie kolorem kredki.
Zespół II:
~ Karta pracy- koloruje tyle okienek , ile słyszy głosek w nazwie obrazka .
Zespół III:
~Karta pracy- układa domino sylabowe, rozpoczynając od słowa „góra”.
Zespół IV:
~Karta pracy- wybiera wskazane sylaby z nazw obrazków i tworzy z nich słowa, które rysuje w zamieszczonej obok ramce, np. -ry -ba- ryba.
8.Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.