Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4- 5 letnich przez Małgorzatę Wąsik
Temat: „ K” jak kolor - zabawy z literą „k” .
Cele ogólne:
-Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej
-Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia , spostrzegania i uwagi
Cele operacyjne:
-Dokonuje analizy głoskowej wyrazu „kolor” (Z1)
-Dokonuje analizy sylabowej wyrazu „kolor” (Z2)
-Wykleja kolorowym papierem po śladzie pisaną literę „k, K” zachowując jej kształt (Z1)
-Koloruję wielką literę „K” drukowaną mieszcząc się w jej konturach (Z2)
Metody: -słowna
-oglądowa
-czynna
Formy:
-zbiorowa , - indywidualna
Środki dydaktyczne: obrazek przedstawiający małą i wielką , pisaną i drukowaną literę „k” ;cegiełki w kolorze białym , czerwonym i niebieskim, kartka z wyrazem : kolor; kółeczka w czterech kolorach :żółty, niebieski, czerwony, zielony; grzechotka , piosenka z nagraniem „ Kolorowe kredki”; :zagadki o kolorach; kartki z narysowanymi paletami; kredki; papier kolorowy; klej; karty pracy: mała i wielka litera „k”- pisana, drukowana wielka litera „K”
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie wszystkich uczestników. Zabawa na powitanie: „Lewa, prawa”- orientowanie się w schemacie własnego ciała :
- lewa ręka wita się z głową: dzień dobry główko
- lewa ręka wita się z brzuszkiem: dzień dobry brzuszku
- prawa ręka wita się z szyją: dzień dobry szyjko
- prawa ręka wita się z prawym kolanem: dzień dobry kolano
2.Zabawa „Mój nastrój jest na kolor.... ”- przypisywanie swojemu samopoczuciu określonego koloru, zwrócenie uwagi dzieciom ,że ciemne kolory np. brązowy , czarny oznacza smutek.
3. Globalne czytanie wyrazu „kolor”- ustalenie głoski w nagłosie; układanie modelu i schematu wyrazu, dzielenie go na sylaby i głoski; określanie przez dzieci liczby spółgłosek oraz samogłosek w w/w wyrazie.
4.Pokaz litery „k. K” małej i wielkiej drukowanej oraz pisanej- określanie różnic i podobieństw między literami.
5. Pisanie litery „k, K” po wzorze na kartce, zgodnie z instrukcją słowną nauczycielki.
6. Rundka „Podaj wyraz z głoską „k” ”- dzieci siedząc w kole podają wyrazy z głoską „k” w nagłosie.
7. „Kolory” – zabawa ruchowa
Dzieci tańczą w kole przy piosence „Kolorowe kredki” (każde ma przypięte do sweterka kółeczko w jednym z czterech kolorów (żółty, niebieski, czerwony, zielony) na przerwę w muzyce n-lka pokazuje kartonik z kolorem. Dzieci które posiadają kółeczko we wskazanym kolorze, wchodzą do środka kółka i tańczą do czasu kolejnej przerwy w muzyce.
8. „Kolorowe zagadki” – wspólne odgadywanie zagadek słownych. Uzupełnianie konturów palety odgadniętymi kolorami.
Brązowy
W jakim kolorze borowik – elegant
na swoją głowę kapelusz przywdziewa.
Czerwony
Tego koloru szukajcie w makach
lub w muchomorze, co rośnie w krzakach.
Niebieski
Gdy spojrzysz w górę na niebo
lub chabry zobaczysz w życie,
już będziesz wiedział na pewno
o jakim kolorze myślę.
Pomarańczowy
Marchewka zawsze ten kolor kryje,
ale też takie bywają dynie.
Zielony
Liście są takie i trawa też.
Jaki to kolor? Pewnie już wiesz.
Żółty
Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu.
Powiedzcie, jaki kolor je łączy?
9. Nauczycielka czyta tekst piosenki „ Kolorowe kredki”, gdy dzieci usłyszą głoskę „k” klaszczą w dłonie.
10. Praca przy stolikach – karty pracy:
- Z1- Wykleja kolorowym papierem po śladzie pisaną literę „k, K” zachowując jej kształt - Z2 -Koloruję wielką drukowaną literę „K” mieszcząc się w jej konturach.
11. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, pożegnanie.