Konspekt zajęć w grupie 6-latków
Opracowała: Beata Mickiewicz
TEMAT: „Pieczemy chleb” – poznanie tradycji pieczenia chleba Podlasiu.
CELE OGÓLNE:
− poznanie polskiej tradycji pieczenia chleba;
− uświadomienie dzieciom, że chleb należy szanować.
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO:
− wie, jakie składniki potrzebne są do upieczenia chleba,
− połączy starannie wszystkie składniki,
− dba o porządek miejscu pracy.
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Metody: opowiadanie, objaśnienie, pokaz, zadań stawianych dziecku.
Środki : produkty i przyrządy kuchenne potrzebne do pieczenia chleba, fartuszki, chusteczki na głowę, ilustracje przedstawiające zboża.
PRZEBIEG
1. Wprowadzenie.
„Zwyczaje związane z wypiekiem chleba na Podlasiu”- opowiadanie nauczycielki.
„Chleb to nieodłączny element naszych codziennych posiłków. Chociaż dziś jest on dostępny w sklepach, to powinniśmy otaczać go wielkim szacunkiem. Dawniej chleb był symbolem dostatku i zamożności. Dlatego w domach mniej zamożnych spożywano go tylko w dni świąteczne. Na Podlasiu z pieczeniem chleba wiązały się odpowiednie przepisy mówiące, co wolno, a czego nie wolno czynić podczas pieczenia.
Najczęściej chleb pieczono z grubo zmielonej mąki pszennej, żytniej, owsianej, jęczmiennej czy kukurydzianej. Aby ciasta było więcej dawano do niego tzw. „przymieszki”. Mogły to być ugotowane, przetarte ziemniaki, soczewicy czy grochu. W rodzinach ubogich dodawano nawet perz, lebiodę i korę niektórych drzew. Najczęściej wypiekanym na Podlasiu chlebem był tzw. „krzyż”- chleb, który miał jedynie
skorupę ciasta, a w środku masę ziemniaczaną.
Dobrze wypieczony chleb był dumą każdej gospodyni.
- Z czego dawniej wypiekano chleb?
- Jakich składników teraz używa piekarz, aby upiec chleb?
2. Zajęcia właściwe.
„Pieczemy chleb”- prace kuchenne
-czynności przygotowawcze: mycie rąk, założenie fartuszków,, ustalenie zasad pracy, podział dzieci na zespoły,
-przygotowanie chleba: odmierzenie odpowiedniej ilości składników, mieszanie składników, przelanie ciasta do blaszek, odstawienie ciasta do wyrośnięcia.
-porządkowanie miejsca pracy.
3. Zakończenie.
Podsumowanie zajęć:
-Czy zadowoleni jesteście z rezultatów swojej pracy? Czy spodobało się wam pieczenie chleba?
-Czy spróbujecie upiec chleb razem z rodzicami w domu?
„Piekarze”- zabawa orientacyjno – porządkowa.