Konspekt zajęć prowadzonych we wrześniu i październiku 2010 roku
w ramach Programu Edukacji Patriotycznej „Kochasz Ty Dom?”
Nauczyciele prowadzący: Dorota Sznajder,
Temat zajęć: „Ciemno - jasno”, wycieczka do Bóbrki
Czas trwania zajęć: 6 godzin
Cele ogólne zajęć:
1. Poznanie najbliższego regionu - wybitnych postaci, tradycji, kultury, sztuki, przyrody
2. Kształtowanie postawy szacunku wobec otaczającej przyrody i dorobku kulturowego regionu
3. Rozwijanie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem społecznym i Ojczyzną
4. Wszechstronny rozwój osobowości uczniów.
Cele operacyjne zajęć:
1. Uczniowie rozpoznają i nazwą: świecę, lampę naftową, żarówkę
2. Użyją pojęć: jasno i ciemno w konkretnej sytuacji
3. Rozpoznają na fotografii Ignacego Łukasiewicza
4. Określą kolor oraz zapach ropy naftowej i nafty: czarny, biały; pachnie, śmierdzi
5. Zwiedzą Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
6. Zobaczą pomnik Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
7. Wykonają pamiątkowy album ze zdjęciami z zajęć wprowadzających i wycieczek
8. Przygotują i obejrzą wystawę pt. „Ignacy Łukasiewicz – twórca lampy naftowej” (scenografia: uczeń ucharakteryzowany na I. Łukasiewicza z lampą naftową, portret I. Łukasiewicza, zdjęcie szybu kopalnianego, album ze zdjęciami, widokówki, foldery)
Forma zajęć: zajęcia zespołowe i zespołowe zindywidualizowane
Metody: wycieczka, pokaz, obserwacja, metody działań praktycznych, elementy dramy
Środki: świeca, lampa naftowa, żarówka, ropa naftowa, nafta, portret I. Łukasiewicza, zdjęcie szybu kopalnianego, eksponaty muzealne w Bóbrce, pomnik I. Łukasiewicza, zdjęcia, widokówki, foldery, kostium i pomoce do charakteryzacji
Przebieg zajęć:
I. ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:
1. Przyswojenie pojęć i nazw: ciemno - jasno, świeca, lampa naftowa, żarówka
w zaciemnionym pomieszczeniu zaświecamy kolejno: świecę, lampę naftową i żarówkę
prosimy uczniów, by określili, czy jest jasno, czy ciemno
utrwalamy nazwy: świeca, lampa naftowa, żarówka
2. Przybliżenie postaci Ignacego Łukasiewicza – twórcy lampy naftowej
uczniowie oglądają portret, utrwalamy nazwę własną: Ignacy Łukasiewicz
prezentujemy jeszcze raz lampę naftową; wyjaśniamy, że taką lampę wynalazł I. Łukasiewicz
pokazujemy ropę naftową i naftę (obejrzenie, wąchanie); prosimy uczniów o określenie kolorów: czarny, biały i zapachu: pachnie, śmierdzi; informujemy, że to I. Łukasiewicz przetworzył ropę na naftę
II. WYCIECZKI
A. WYCIECZKA DO MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO
W BÓBRCE
zwiedzanie z przewodnikiem obiektów muzealnych
wykonanie zdjęć, pozyskanie pamiątkowych widokówek, folderów
odpoczynek, poczęstunek
B. WYJŚCIE POD POMNIK IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W KROŚNIE
wykonanie zdjęć
utrwalenie nazwy własnej: Ignacy Łukasiewicz
III. PO WYCIECZKACH:
Wykonanie pamiątkowego albumu ze zdjęciami z zajęć wprowadzających i wycieczek
Przygotowanie i obejrzenie wystawy pt. „Ignacy Łukasiewicz – twórca lampy naftowej” (scenografia: uczeń ucharakteryzowany na I. Łukasiewicza z lampą naftową, rekwizyty: świeca, żarówka, ropa naftowa, nafta, portret I. Łukasiewicza, zdjęcie szybu kopalnianego, album ze zdjęciami, widokówki, foldery)
Uwagi:
1. Podczas zajęć zwracamy uwagę na wielozmysłowe poznawanie eksponatów (w miarę możliwości)
2. Dostosowujemy kolejne zadania do poziomu umiejętności poszczególnych uczniów