SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 5-, 6-LETNICH. CZĘŚĆ II- URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE.
Temat zajęć: URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE.
Cel ogólny:
- Poszerzanie wiedzy z zakresu dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych.
- Doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego
Cele operacyjne:
- dziecko rozumie zagrożenia płynące z bawienia się urządzeniami elektrycznymi bez opieki dorosłych
-dziecko przestrzega zakazu manipulowania urządzeniami elektrycznymi zasilanymi z sieci
- dziecko rozumie sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu związane z zabawą lub podchodzeniem do pracujących maszyn elektrycznych, wchodzeniem na teren oznaczony tabliczką ,,Uwaga wysokie napięcie!”.
Metody:
- słowna
- podająca
- zadań stawianych dziecku do wykonania
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne: dostępne urządzenia elektryczne, ilustracje, tabliczka z napisem ,,Uwaga wysokie napięcie”, płyta cd
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci
2. Rozmowa wprowadzająca nt urządzeń elektrycznych, co to są urządzenia elektryczne, jak działają, co to jest prąd.
3. ,,Jak to działa?”- pokaz dostępnych urządzeń elektrycznych, omówienie ich sposobu działania i niebezpieczeństw jakie mogą stwarzać.
4. ,,Tym się nie bawię”- podział dzieci na 3 grupy, każda grupa dostaje karty pracy na których ma otoczyć pętlą przedmioty, którymi nie może się bawić.
5. ,,Niebezpieczne zabawy” – oglądanie obrazków przedstawiających dzieci w różnych sytuacjach:
- dziecko wkłada palec do gniazdka elektrycznego
- dziecko bawi się kuchenką elektryczną
- dziecko podchodzi do maszyny włączonej
- dziecko siedzi na kanapie, mama prasuje
- dziecko próbuje samo włączyć do gniazdka suszarkę
Chętne dzieci opowiadają, co przedstawia ilustracja i odpowiadają czy dziecko robi dobrze czy źle i dlaczego.
6. ,,Uwaga wysokie napięcie!” – zapoznanie dzieci ze znakiem wysokiego napięcia i jego znaczeniem. Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństwa związanego z zabawą na terenie oznaczonym znakiem ,,Uwaga wysokie napięcie!” Podział dzieci na 2 grupy. Pierwsza- układanie puzzli z obrazkiem w/w znaku. Druga- kolorowanie obrazka w/w znaku.
7. ,,Co tak hałasuje?” – słuchanie i odgadywanie odgłosów urządzeń elektrycznych z płyty cd.
8. ,,Prąd”- zabawa ruchowa, dziecko ,,prąd” biega po sali i łapie dzieci, te które zostaną dotknięte stają nieruchomo. Zamiana miejsc, jedno ze złapanych dzieci zostaje ,,prądem”.
9. Podsumowanie: Rozmowa nt.: Do czego potrzebne są urządzenia elektryczne? Dlaczego są niebezpieczne? Zagadki tematyczne.
OPRACOWAŁA EWELINA CHOJNA