SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3, 4, 5 – LETNICH
TEMAT: Z wizytą u pani kwoki.
CELE OGÓLNE:
kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie indywidualnych możliwości dziecka
uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce
wyodrębnianie w wyrazach sylab oraz głosek w nagłosie
CELE OPERACYJNE:
przelicza i porządkuje liczmany w zakresie własnych możliwości
rozwiązuje zagadki słowne z użyciem zdjęć
bierze udział w zabawach ruchowych, tanecznych
dzieli nazwy ptaków domowych na sylaby, wyodrębnia głoski w nagłosie
METODY:
słowna – wiersz
oglądowa – pokaz
czynna – zadań stawianych do wykonania, praktycznej działalności dzieci
pedagogika zabawy - Klanza
FORMY:
zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Zdjęcie przedstawiające ptaki domowe, worek z zagadkami, koszyk z zabawkami,
sylwety kaczątek. piórka, szarfy, wytłoczki po jajkach pomalowane na żółto, klej, bibuła, płyty CD, odtwarzacz CD.
LITERATURA
1. Program wychowania przedszkolnego „W kręgu zabawy” J.Pytalrczyk.
2. „Od wiosny do zimy razem się bawimy” materiały z warsztatów Klanzy
3. „Wielka księga zagadek” J. Kiercz
4. „Matematyka na wesoło” L. Lisowska, M. Staniek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Jeśli nie znasz mnie” – zabawa integracyjna
2. Losowanie przez dzieci zagadek – odczytywanie przez nauczycielkę – rozwiązywanie przez chętne dziecko połączone ze wskazaniem odpowiedniego obrazka:
- gęsi – po wodzie pływają, białe piórka mają, wiosłują łapkami, gęgają dziobkami
- indyk – kim ja jestem, nie wiesz wcale, ale popatrz – mam korale
- kaczka – krzywo chodzi nieboraczka, lubi pływać, zwie się ...
- kogut – głośno pije kukuryku – wstań dziewczynko, wstań chłopczyku
- kura – ptak, który pyszne jajka znosi, jest dumną każdej gosposi
- kurczątko – mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką, a kiedy dorosnę to zostanę kurką
3. Dzielenie na sylaby nazw ptactwa domowego, nazywanie pierwszej głoski wyrazu. Wyszukiwanie w koszu przedmiotu, którego nazwa rozpoczyna się taką samą głoską np. kogut –szukamy przedmiotu rozpoczynającego się na „k”.
4. „Kury i jastrzębie” – zabawa ruchowa w 2 zespołach(dziewczynki i chłopcy) do Tańca Norwerskiego E. Grieg – kwoka prowadzi kurczątka prostym układem tanecznym, gdy melodia się zmienia nadlatują jastrzębie, a kwoka osłania swoje dzieci.
5. Wysłuchanie wiersza „Kaczuszki” – przeliczanie ile kaczek wystąpiło w wierszu. Każde dziecko układa przed sobą i przelicza sylwety kaczek słuchając wiersza:
Na ścieżce w ogrodzie, między zaroślami
Chodzi mama kaczka z małymi kaczuszkami.
Mama idzie pierwsza, za nią sześć kaczątek.
Powiedz proszę przedszkolaku ile jest kaczątek?
6. „Taniec z piórkiem” – dzieci tańczą swobodnie podczas przerwy w muzyce, dotykają piórkiem wymienionej przez nauczycielkę części ciała.
7. „Polowanie liska” – słuchanie wiersza – przypinanie na tablicy kur zgodnie z treścią, przeliczanie kur:
Ciemną nocką do kurnika lisek skrada się cichutko.
I zagląda przez okienko – kurek jest malutko !
Są trzy rzędy w tym kurniku, gdzie kury nocują,
Liski pięknie wszystkie liczą i na nie polują.
Liczy lisek pierwszą grzędę – na niej są trzy kury,
A na drugiej jedna kura ostrzy swe pazury.
Na ostatniej śpią dwie kury cicho pochrapują.
Ile kurek jest w kurniku dzieci porachują.
8. „Kury i lis” – zabawa matematyczna – na dywanie rozłożone są skakanki. Jedno dziecko jest liskiem – pozostałe to kury. Kury chodzą po podwórku dziobiąc ziarenka, na hasło: „lis idzie” – kury uciekają do kurnika, by zająć miejsca na grzędach. Zadaniem lisa jest przeliczenie kur, które znajdują się na grzędach, zabawę powtarzamy.
9. Dmuchanie piórka w kole do sąsiedniej osoby (muzyka z filmu „Polskie drogi”).
10. „Kogut” – wykonanie pracy plastycznej wg wcześniejszego pokazu.