Scenariusz zajęć w grupie 4-latków
Temat: Wiosenne kwiaty.
Cele:
doskonalenie umiejętności uważnego słuchania listu i wiersza;
kształtowanie postawy opiekuńczej wobec kwiatów;
rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej;
kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy słuchowej;
doskonalenie umiejętności pracy w zespole;
rozwijanie poczucia rytmu w trakcie improwizacji ruchowej.
Metody pracy:
czynne – metoda zadań stawianych dziecku, metoda kierowana własną działalnością;
oglądowe – obserwacja i pokaz;
słowne – rozmowa, list, wiersz, objaśnienia i instrukcje;
aktywizujące.
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Zabawa integrująca w kole „Promyk uśmiechu”.
2. List od Pani Wiosny.
Nauczycielka czyta list i omawia jego treść z dziećmi. Zadania umieszczone są w kopertach 'ponumerowanych” kropkami od 1 do 4. Zadaniem dzieci jest wspólne ułożenie kopert we właściwej kolejności (od tej z jedną kropką, do tej z czterema)
3. Wykonanie zadania 1 – wysłuchanie wiersza pt.:”Kwiaty” i odpowiadanie na pytania związane z jego treścią ( Co dzieci zrobiły w kąciku przyrody? Dlaczego kwiaty muszą stać na słońcu? Co jest jeszcze potrzebne kwiatom do prawidłowego rozwoju? W jaki sposób dbamy o kwiaty? Czy wszystkie kwiaty możemy zrywać?)
4. Wykonanie zadania 2 – puzzle.
Nauczycielka dzieli dzieci na trzy grupy, rozdaje im puzzle – kwiaty wiosenne. Dzieci układają, nazywają kwiaty, dzielą ich nazwy na sylaby i układają tyle klocków, ile sylab słyszą. Liczą klocki.
5. Wykonanie zadania 3 – zabawa ruchowa „Wiosna rozwija kwiaty
Dzieci zamieniają się w nasionka kwiatów. Jedno dziecko z wiankiem na głowie – wiosna, chodzi wokół i ”dotyka każdego z nich. Nasionka zamieniają się w piękne kwiaty – wystawiają główki do słońca, rozchylają płatki i tańczą na wietrze. Wiosna wybiera następne dziecko wkładając mu wianek na głowę.
6. Wykonanie zadania 4 – praca plastyczna „Wiosenny ogródek”.
Malowanie farbami kwiatów wykonanych z rolek po papierze toaletowym.
7. Krótka prezentacja multimedialna „Pierwsze wiosenne kwiaty”.
Załączniki:
List od Pani Wiosny.
Kochane Dzieci.
Przyszłam do Was po długiej zimie. Przyniosłam ze sobą ciepłe promienie słoneczka, śpiew ptaków i.....no właśnie.....Po drodze zgubiłam kolory, a wiosna bez kolorów jest szara i ponura. Proszę Was, abyście pomogli mi je odzyskać. Przygotowałam dla Was kilka zadań. Jeśli je poprawnie, uważnie i dokładnie wykonacie moje barwy powrócą. Zauważycie to w ostatnim zadaniu.
Liczę na Waszą pomoc.
Wiosna
Wiersz
„Kwiaty” I.Salach
W kąciku przyrody zrobimy porządki,
ustawimy kwiaty na oknie w dwa rządki.
Niech słoneczko je ogrzewa,
wodą je podleje Ewa.
Urosną nam kwiaty
wysokie do nieba.
Kochane Dzieci.
Przyszłam do Was po długiej zimie. Przyniosłam ze sobą ciepłe promienie słoneczka, śpiew ptaków i.....no właśnie.....Po drodze zgubiłam kolory, a wiosna bez kolorów jest szara i ponura. Proszę Was, abyście pomogli mi je odzyskać. Przygotowałam dla Was kilka zadań. Jeśli je poprawnie, uważnie i dokładnie wykonacie moje barwy powrócą. Zauważycie to w ostatnim zadaniu.
Liczę na Waszą pomoc.
Wiosna
Zadanie 1.
Wysłuchajcie uważnie wiersza pt. 'Kwiaty” i odpowiedzcie na pytania.
1. Co dzieci robiły w kąciku przyrody?
2. Dlaczego kwiaty muszą stać na słońcu?
3. Co jest potrzebne kwiatom do prawidłowego rozwoju?
4. W jaki sposób dbamy o kwiaty?
5. Czy wszystkie kwiaty można zrywać?
Ochrona kwiatów to sposób zabezpieczenia rzadko występujących gatunków kwiatów, które są zagrożone wyginięciem. Gatunków chronionych nie wolno zrywać ani niszczyć.
Zadanie 2.
Puzzle.
Zadaniem jest ułożenie puzzli i nazwanie kwiatka. Należy również jego nazwę podzielić i policzyć na ile części się dzieli. Następnie trzeba ułożyć pod obrazkiem tylu klocków, na ile części dzieli się nazwa kwiatka.
Zadanie 3.
Zabawa „Wiosna rozwija kwiaty”.
Zadanie 4.
Praca plastyczna.
Wykonując to zadanie pozwolicie odzyskać mi barwy. Pomalujcie kwiaty najpiękniej jak potraficie, używając waszych ulubionych wiosennych kolorów.