Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb edukacyjnych dzieci
Opracowała: Anna Myślińska
Grupa wiekowa: 5 – latki
Temat: „W krainie figur geometrycznych” – zabawy dydaktyczne.
cel:
rozpoznawanie , nazywanie figur geometrycznych,
doskonalenie umiejętności liczenia,
utrwalanie pojęć: na, pod, obok
Metody czynne:
samodzielnych doświadczeń,
kierowanie własną działalnością dziecka,
zadań stawianych dziecku,
ćwiczeń;
Metody percepcyjne:
obserwacji i pokazu
przykładu
uprzystępniania sztuki
Metody słowne:
rozmowy, opowiadania, zagadki
objaśnienia i instrukcje
społecznego porozumiewania się.
Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa
1.„Powitalny marsz” - wejście do sali zajęć, przywitanie z rodzicami
Dzieci marszowym krokiem wchodzą do sali, witają się z rodzicami machając do nich, przesyłając im buziaki etc.
Pomoce: magnetofon, płyta CD z nagraniem muzyki marszowej
2.„To my jesteśmy krasnoludki” - zabawa ilustracyjna do piosenki
Dzieci ilustrują ruchem treść piosenki, rytmicznie i melodyjnie śpiewają piosenkę.
Pomoce: magnetofon, płyta CD
3. „Czarodziejska kraina” - wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci wykonują poszczególne zadania, stosując się do poleceń zamieszczonych w kopertach(tekst czyta nauczyciel), po wykonaniu każdego zadania wskazane dziecko zdejmuje z planszy element z takim samym symbolem, jaki widniał na kopercie
Pomoce: plakat przedstawiający krainę stworzoną z figur geometrycznych, kartki papieru z kolejną liczbą kropek zasłaniające plakat, koperty z zadaniami dla dzieci
Przebieg: prowadząca stwierdza, że skoro dzieci śpiewały o tym, że są krasnoludkami, a skoro te mieszkają w magicznych miejscach, to chce zapoznać dzieci z jeszcze jedną niezwykłą krainą. Aby się tam dostać, trzeba wykonać pewne zadania. Zadania znajdują się w kopertach. Po wykonaniu poszczególnych poleceń dzieci mogą zdjąć z planszy element z takim samym symbolem jaki widniał na kopercie. W ten sposób zostaje odsłonięty plakat.
4. Część główna:
Zadania:
1). Znajdź swoją wizytówkę, podziel swoje imię na sylaby.
Pomoce: wizytówka dla każdego dziecka w kształcie jednej z figur geometrycznych(emblematy).
Dzieci odnajdują swoje wizytówki i dzielą swoje imiona na sylaby, następnie umieszczają wizytówki na bluzkach.
2). Otwórz kopertę i policz ile masz trójkątów, ile kwadratów, ile kół. Powiedz, ile masz wszystkich figur? ( zadania są dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci – różna ilość figur)
Dzieci otrzymują koperty wg emblematów na koszulkach: koła: otrzymują w sumie po 6 figur, trójkąty – 9 figur, kwadraty – 12 figur.
Pomoce: koperty dla każdego dziecka z wyciętymi z kolorowego papieru figurami, dywaniki
3). Teraz poukładaj figury z kopert w trzy grupy: oddzielnie trójkąty, koła i kwadraty; połóż trójkąty na ławeczce, kwadraty obok ławeczki i koła pod ławeczką.
Pomoce: 3 koszyczki (na umieszczenie poszczególnych figur), ławka
4).Za chwilę usłyszysz muzykę. Poruszaj się w jej rytmie w określony sposób – zgodnie z instrukcją. Jednak kiedy muzyka przestanie grać, posłuchaj kolejnego polecenia i ustaw się przy właściwej figurze.
Pomoce: magnetofon, płyta CD z nagraniem wesołej melodii, duże emblematy figur geometrycznych w różnych kolorach rozmieszczone w całej sali.
Przebieg: dzieci poruszają się w rytmie muzyki zgodnie z instrukcją prowadzącej: naśladując ruchem motylki, żabki, kotki. Kiedy muzyka przestaje grać, prowadząca podaje hasło, wymieniając jedną lub dwie cechy figury( zielone koło)- dzieci stają obok opisanej figury.
5).Ułóż puzzle(puzzle dostosowane do indywidualnych potrzeb i mozliwości dzieci). Jak nazywa się ułożona przez Ciebie figura?
Pomoce: puzzle dla każdego dziecka przedstawiające poszczególne figury wycięte z kolorowego papieru;
6).„Czarodziejski worek” - tylko za pomocą dotyku odgadnij jaką figurę wyjąłeś z worka
Dzieci z zamkniętymi oczami wyjmują klocek z worka i próbują powiedzieć jaki ma kształt.
Pomoce: woreczek z klockami w kształcie figur geometrycznych.
5.„W krainie Figurolandii” - odsłonięcie tajemniczej krainy.
Dzieci opisują przedstawioną ilustrację, nazywają figury przedstawione na ilustracji
Przebieg: po rozwiązaniu wszystkich zadań oczom dzieci ukazuje się plakat, przedstawiający krainę, w której wszystko zbudowane jest z figur geometrycznych. Prowadząca zadaje pytania: Co przedstawia obrazek?, Z jakich figur zbudowane są poszczególne obiekty?, Jak może nazywać się ta kraina?
6.„W Kołolandii, Kwadratolandii, i Trójkątolandii” - praca plastyczno–konstrukcyjna.
Przebieg: prowadząca mówi dzieciom, że teraz one mogą stworzyć swoją niezwykłą krainę. Dzieci siadają do stolików zgodnie z posiadanym emblematem – dzieci z trójkątem siadają do stolików z trójkątami itd., następnie z pomocą rodziców układają z dostępnych figur swoje krainy i przyklejają do kartek. W ten sposób powstają krainy: „Kołolandia”, „Kwadratolandia”, i „Trójkątolandia”.
Wystawa prac.
Pomoce: powycinane z kolorowego papieru figury geometryczne, klej, arkusze papieru
7.„Krasnoludkowy taniec – wykonanie znanego tańca.
Dzieci wykonują znany taniec (do utworu „Polka trisch -trasch” Straussa)
Pomoce: magnetofon, płyta CD z nagraniem
Podziękowanie, pożegnanie
Pomoce: naklejki dla każdego dziecka
Przebieg: Prowadząca dziękuje dzieciom za pracę na zajęciach, zaznacza pozytywne efekty wspólnego wysiłku, chwali poszczególne dzieci za indywidualne osiągnięcia,