Data: 25.11.2010r.
Konspekt lekcji matematyki
Temat: Własności potęg o wykładniku wymiernym
Czas trwania: 45 minut
Klasa I h
Przygotowała: mgr Anna Marciniak
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń potrafi:
• Wykonywać działania na potęgach o wykładniku wymiernym
• Stosować wzory na iloraz i iloczyn potęg o tych samych podstawach i o tych samych wykładnikach oraz na potęgę potęgi
• Wykorzystywać własności potęg o wykładniku wymiernym do wykonywania działań na pierwiastkach
• Obliczać wartości wyrażeń arytmetycznych, w których występują potęgi o dowolnym wykładniku wymiernym.
Metody, techniki i formy:
• Praca zbiorowa
• Praca w grupach
• Praca indywidualna
Materiały:
• Karty pracy
• Podręcznik wyd. PWN, zeszyt
Uwagi:
Uczniowie podzieleni zostają na grupy w momencie wejścia do klasy. Podczas zajęć uczniowie przypominają sobie informacje z poprzedniej lekcji (definicję potęgi o wykładniku wymiernym, a także starają się ujednolicić działania na potęgach i pierwiastkach
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie:
• Sprawdzenie obecności
• Odpytanie i sprawdzenie zadania domowego
2. Lekcja właściwa:
Zajęcia rozpoczynam od przypomnienia definicji potęgi o wykładniku wymiernym jak również przypomnienia własności potęg o wykładniku całkowitym.
Potęga o wykładniku wymiernym:
Własności potęg o wykładniku całkowitym:
Każda z grup otrzymuje karty pracy z zadaniami(karta nr 1). Omówienie zadań wszystkich grup. Praca w grupach trwa 5-10 minut, nauczyciel w szczególnych przypadkach ukierunkowuje pracę uczniów.
Wyniki pracy – własności potęg o wykładniku wymiernym, przedstawiciele grup przedstawiają na tablicy.
Własności potęg o wykładniku wymiernym:
gdzie p, r – liczby wymierne
Zwracam uczniom uwagę na podobieństwa w własnościach potęg o wykładniku całkowitym i wymiernym.
Korzystając z powyższych własności chętni uczniowie rozwiązują zadanie 29 oraz 30 ze strony 68 na tablicy. Poprawne rozwiązanie nagradzam plusem.
Rozdaję uczniom kolejne karty pracy (Załącznik nr 2) z zadaniami, które wykorzystują przedstawione własności. Przedstawiciel grupy, która pierwsza wykona poprane obliczenia prezentuje wyniki na tablicy.
3. Podsumowanie
Powtórzenie własności potęg o wykładniku wymiernym
Ocena pracy uczniów według wcześniej ustalonych kryteriów
4. Zadanie domowe
Zadanie 28 i 31 ze strony 67-68 podręcznika.