Konspekt zajęć koleżeńskich.
1. Data 10.04.2013 r.
2. Grupa wiekowa: 5 – 6 latki.
3. Temat zajęć: „Czarodziejski ogród” – zabawy twórcze z wykorzystaniem aktywności językowej i muzyczno – ruchowej.
Cele :
Poznawczy:
• poznawanie przez dzieci tworzenia opowiadania metodą bricolage;
• tworzenie skojarzeń w oparciu o wielozmysłowe badanie rzeczywistości;
• posługiwanie się metaforą wizualną;
Kształcący:
• kształtowanie wyobraźni i inwencji twórczej;
• rozwijanie myślenia dywergencyjnego i posługiwanie się podstawowymi strategiami twórczego działania;
• kształtowanie postaw współdziałania w grupie;
Wychowawczy:
• akceptowanie różnorodnych pomysłów;
Metody:
• poszukująca: rozmowa, metoda kierowania własną aktywnością dziecka;
• podająca: instrukcja;
• ekspresyjna: metoda zadań inspirujących;
• metody i techniki twórcze: bricolage obrazkowy, tworzenie opowiadania
Formy:
• indywidualna;
• zbiorowa;
• grupowa.
Środki dydaktyczne:
Rysunki do książki: „Alicja w krainie czarów”, drzwi, magnetofon, wybrane fragmenty muzyczne z opery P. Czajkowskiego „ Dziadek do orzechów”, koszyk rozmaitości, pudełka zapachowe, kartoniki z obrazkami przedstawiającymi elementy pogody.
Obszar z podstawy programowej: 3, 5, 8, 9, 14,
Przebieg zajęć:
1. „Zapraszamy Panie do krainy baśni” – piosenka, wprowadzenie miłej i radosnej atmosfery.
2. „Czarodziejskie ogród” - zaproszenie dzieci do czarodziejskiego ogrodu krokiem, który każdy wymyśli sobie sam (w trakcie gra muzyka).
3. „Czarodziejskie drzwi” - Otwieranie poszczególnych drzwi za którymi ukryte są obrazki, ze znanej dzieciom bajki: „Alicja w krainie czarów”. Zadaniem dzieci będzie opowiadanie poszczególnych fragmentów bajki na podstawie obrazka.
4. List I „W czarodziejskim ogrodzie spacerowałam, miałam przygód wiele, odgadnijcie je proszę drodzy przyjaciele.” Alicja. Tworzenie opowiadania metodą bricolage.
Zadaniem dzieci będzie tworzenie opowiadania dalszych przygód Alicji na podstawie umieszczonych na tablicy ilustracji: chłopiec, tęcza, niebo, jaskółka, król, łódka, deszcz, słońce.
5. List II „Gdy muzyki usłyszycie granie zaraz rozpoczniecie czarodziejski taniec”. Alicja. Zabawa muzyczno - ruchowa.
Dzieci zamieniają się w kwiaty (przykucają na dywanie) Muzyka gra, nauczycielka wybiera jedno dziecko, które będzie wróżką i będzie budziło kwiaty do życia (tańca). Dzieci mają na rękach kolorowe wstążki, które wirują podczas tańca.
6. List III „Muzyka już przestała grać, kolorami się dobiera i ustawia kwiatowa brać”. Alicja. Zagadki zapachowe.
Dzieci dobierają się wg. kolorów emblematów, w zespoły „kwiatowe”. Każdy zespół otrzymuje pudełeczko z tajemniczym zapachem, pudełko krąży wokół koła, dzieci próbują powiedzieć co przypomina im ten zapach lub z czym im się kojarzy. Następnie każdy zespół losuje po dwa obrazki z których odczytują nazwy zapachów.
7. „Koszyk rozmaitości” - zabawa relaksacyjno-integrująca. Odtwarzanie efektów pogody przy muzyce z Klanzy „Pada deszczyk”, na hasło tęcza dzieci zamykają oczy aby sobie ją lepiej wyobrazić, wtedy w środku koła pojawia się kosz rozmaitości, a w nim: trzepaczka, wyciskacz do czosnku, szklana bańka, chusta, różdżka. Zadaniem dzieci będzie wyjaśnienie do czego mogą służyć te przedmioty w czarodziejskim ogrodzie.
8. „Tajemnicze łapy” – rysowanie kreatywne. Nauczycielka wyjmuje kartkę ze śladami łap. Prosi dzieci o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie dziwnego stworka, np.: „Ile ma łap, jak wygląda jego głowa, oczy, ogon, czy ma jedną głowę, a może ma skrzydła? itd... Jest to stwór przyjazny dzieciom, bo zostawił dla nich list: „Choć mnie nie widzicie, ale jeśli chcecie mój wygląd na zwykłej kartce wyczarujecie”. W czarodziejskim ogrodzie rysujemy zupełnie inaczej, na stolikach macie kartki z różnymi plamami, z których może powstać ten dziwny stwór.
9. „Pożegnanie z czarodziejskim ogrodem” – dzieci które wychodzą z ogrodu wykonują jakiś gest pożegnalny w stronę gości i przechodzą do rzeczywistości.