Scenariusz zajęcia w grupie wielowiekowej 4,5,6-latki – hospitacja diagnozująca
Temat: Zabawa dydaktyczna pt.,, Przedszkolak wie, jak zdrowy uśmiech mieć”
Cele zajęć:
-dz. odpowie na pytania związane z treścią wysłuchanego wiersza,
-dz. zdobedzie wiadomości nt. : dlaczego boli ząb,
-dz. odczyta podpisy do ilustracji,
-dz. dz. dokona klasyfikacji przyborów toaletowych potrzebnych do utrzymania higieny jamy
ustnej,
-dz. pozna skutki niesystematycznego kontrolowania uzębienia
-dz. wymieni zdrowe i szkodzące zębom produkty,
-dz. utrwali zasady higieny jamy ustnej
-dz. wyodrębni zbiór produktów spożywczych potrzebnych dla zdrowia zębów,
-dz. odczyta wyrazy globalnie,
-dz. poruszy się w rytm akompaniamentu,
-dz. przeliczy ilość elementów w zbiorze,
-dz. zareaguje na polecenia nauczyciela
-dz. zgodnie współdziała w zespole
środki dydaktyczne:wiersz B.Formy,,Myj zęby”, sylwety zębów, ilustracje zębów chorych i zdrowych, napisy , lupa, wizytówki dzieci –znaczki zębów z kolorowymi plombami, przybory toaletowe, sylwety zęba zdrowego i chorego, produkty spożywcze, kartoniki ze zdaniami, karty pracy
Przebieg zajęć:
1.Zabawa ruchowa na powitanie
Podskoczą 3 razy dzieci, które jadły dziś śniadanie.
3 przysiady zrobią dzieci, które jedzą owoce.
Klasną nad głową dzieci, które umyły rano zęby, itp.
2.Teatrzyk sylwet ilustrujący wiersz B.Formy pt. ,,Myj zęby”
3.Rozmowa nt. treści wiersza
-dz.odpowie na pytania związane z treścią wiersza
-wyjaśnienie słowa plomba
-dz. odszuka swój znaczek z wizytówką , naklei na ubranie( znaczki zęba z różnokolorowymi plombami- umożliwi podział na grupy wg kolorów plomb)
4.Zabawa dydaktyczna ,,Przedszkolak wie, jak zdrowy uśmiech mieć”- praca zindywidualizowana na poziomach
Grupa I- 4-latki- klasyfikowanie przedmiotów ze względu na przeznaczenie
Dzieci wyodrębnią ze zbioru przyborów toaletowych te, które służą do utrzymania higieny jamy ustnej; przeliczą ilość elementów, określą liczebność elementów-gdzie jest więcej, mniej
Grupa II –5,6-latki-klasyfikowanie produktów spożywczych na zdrowe dla naszych zębów i niezdrowe.
Dziecko dokona klasyfikacji produktów, odczyta na produktach ich nazwy, uzasadni swój wybór.
Grupa III- 6-latki ( potrafiące czytać) -tworzenie kodeksu ,,Pięknego uśmiechu”
Dziecko odczyta zdania , przyporządkuje zdania do określeń: zęby zdrowe, zęby chore; uzasadni swój wybór
5. Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał ,,Hop szczoteczka do kubeczka”
Dzieci-szczoteczki poruszą się poruszają się w podskokach miedzy kubeczkami- rozłożonymi na dywanie obręczami. Na hasło ,,Hop szczoteczka...”dziecko wykonuje przysiad podparty w obręczy.
6.Zabawa matematyczna,, Zębowe przybory”
Grupa I-Narysuj o jedną szczoteczkę więcej, o jeden kubek mniej
Grupa II- dorysuj przybory toaletowe tak, aby zawsze było 6
Grupa III-Narysuj tyle przyborów , ile jest ich razem w szeregu
7.Ewaluacja zajęć
Dziecko umieści swoją wizytówkę na pięknym uśmiechu w zależności od własnej oceny dbania o higienę jamy ustnej.
Rozdanie dzieciom dyplomów ,,Pięknego usmiechu”