Scenariusz imprezy czytelniczej dla uczniów klas O-III.
1. Impreza szkolna, której głównym celem jest wspieranie czytelnictwa dzieci. 2. Cele szczegółowe:
- zwiększenie zainteresowania książką i biblioteką,
- twórcza aktywizacja dzieci,
- propagowanie idei głośnego czytania,
- zwracanie uwagi na sposób czytania ( styl, intonacja,
wyraźnie i głośno},
- integracja wewnątrzszkolna,
- kształcenie umiejętności współpracy w przedsięwzięciach,
w zadaniach, w pracy,
- kształcenie umiejętności dobrej zabawy i wspólnego
spędzania czasu,
- poznawanie się w sytuacjach pozalekcyjnych, spotkania poza
szkołą.
3. Czas rozpoczęcia imprezy: godz. 19.00 {piątek]. Zakończenie
- godz. 9.00 {sobota}.
4. Zajęcia odbywają się w świetlicy szkolnej.
5. Konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów na udział dziecka w przedsięwzięciu. Rodziców można też poprosić o upieczenie ciasta dla dzieci.Trzeba również przygotować dzieciom kanapki, herbatę { talerzyki, kubki oraz serwetki jednorazowe}. Przewidywany udział w zajęciach dla 15-20 dzieci.
6. Potrzebne środki dydaktyczne:
- klej, papier, kredki świecowe lub pastele, magnetofon,
wypożyczone bajki z biblioteki szkolnej, sprzęt audio- . tele.
7. Dzieci muszą zostać wyposażone w swobodny strój, piżamy,
obuwie na zmianę, śpiwór, mydło, pastę, szczoteczkę do zębów,ręcznik.
8. Przewidywany przebieg zajęć:
- Część wprowadzająca: powitanie dzieci, rozpakowanie,
zawarcie pisemnego kontraktu: aktywnie uczestniczymy w
zajęciach, uważnie słuchamy, jesteśmy koleżeńscy,
sprzątamy po sobie, ciszę nocną przeznaczamy na sen},
/dwie zabawy integrujące grupę, np. Klaus Ropel "Zabawy,
które łączą" cz. II}, kolacja.
- Część główna:
- Krótki test z zakresu wiedzy o bajkach, baśniach i ich
twórcach, najlepszych nagradzamy drobnymi upominkami.
- Prezentacja multimedialna o bajkach, baśniach i ich
twórcach.
" PORA NA DOBRANOC, BO JUŻ KSIĘŻYC ŚWIECI, DZIECI LUBIĄ
MISIE, MISIE LUBIĄ DZIECI".
- Czytanie baśni np. Calineczka [ jedna z propozycji,
możliwość dopasowania innej baśni do grupy przybyłych
dzieci],
- Portret Calineczki wiosną, latem, jesienią i zimą- praca
plastyczna[ malowanie w grupach na dużych arkuszach
bristolu, podział dzieci na grupy poprzez np. losowanie;
praca odpowiednia do czytanego tekstu.
- Dekorowanie świetlicy pracami wykonanymi przez
dzieci.
- Bal u Calineczki.
- Projekcja filmu, np. Dziewczynka z zapałkami.
- Czytanie kolejnej baśni[wybierają dzieci,my proponujemy]
- Wykonanie wydzieranki-wyklejanki dotyczącej wysłuchanej
bajki.
- Układamy naszą bajkę. [ Uczniowie kolejno, powtarzając
poprzedni wątek, dopowiadają kolejne sytuacje, a nauczy-
ciel zapisuje.
- Czytamy kolejną baśń.
- Przed położeniem się spać, wykonujemy "kłębek przyjaźni"
[wszyscy siedzimy w kręgu, prowadzący rzuca do kogoś
kłębek wełny, przytrzymując w dłoni koniec nici, i mówi
do tej osoby coś miłego [za co ją lubi, go mu się w niej
podoba]. Osoba dziękuje i rzuca kłębek do kogoś innego,
trzymając jednocześnie nitkę[nawijając dwa, trzy razy na
palec], także mówi przy tym coś miłego.
W ten sposób kłębek wędruje dalej. Między uczestnikami
powstaje zatem coś w rodzaju "łączącej pajęczyny".
Ostatnia osoba odrzuca kłębek osobie, od której go
dostała, również mówiąc jej coś miłego.
Zaczyna się zwijanie kłębka-aż wróci do prowadzącego.
Dzięki temu każdy powie i każdy usłyszy coś miłego.
- Cisza nocna.
- Poranna toaleta.
- Odebranie dzieci przez rodziców, godz. 9.00 rano,
sobota.