Konspekt lekcji z edukacji przyrodniczej w klasie III
Temat: Użytkowanie przyrody nie jest złe.
Cele lekcji:
- Poznanie i rozumienie pojęcia „gospodarka leśna”
- Poznanie znaczenia przyrodniczego i gospodarczego lasu
- Poznanie wykorzystania drewna w gospodarce, długości życia drzew
- Kształtowanie postaw związanych z oszczędnym używaniem rzeczy produkowanych z drewna ( np. papier, meble)
- Utrwalenie nazw wybranych roślin i zwierząt występujących w lesie
Metody:
Rozmowa kierowana, pogadanka, pokaz, ćwiczenia, obserwacja
Formy pracy:
Indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
Prezentacja, karty pracy, drewno- pniak, makieta przekroju drzewa, sok brzozowy, dżem z owoców leśnych, grzyby (świeże lub suszone), orzechy laskowe, herbatka lipowa
Przebieg zajęć
1. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę. (hasło: dary lasu)
1. Krzewinka o smacznych, czarnych owocach.
2. Krzew o czerwonych, jadalnych i aromatycznych owocach .
3. Najchętniej zbierany szlachetny grzyb, potocznie zwany prawdziwkiem.
4. Z niej smaczne orzechy.
5. Drzewo , z którego kwiatów przyrządza się herbatkę na przeziębienie.
6. Drzewo, z którego wiosną pozyskuje się leczniczy sok.
7. Rudy ssak z pięknym ogonem.
8. Duży ssak, król Puszczy Białowieskiej.
2.Podział klasy na zespoły i rozdanie zadań.
3.Dzieci wypisują jakie korzyści mamy z lasu. (praca w zespołach)
Co nam daje las? np.
Funkcja produkcyjna:
- drewno, które ma wszechstronne zastosowanie np. w budownictwie- ramy okienne, płytki podłogowe, konstrukcje budynków; w stolarstwie- meble; służy do wyrobu instrumentów muzycznych; produkcji zapałek i papieru; jest opałem
- zwierzynę łowną (sarny, zające, dziki itp.)
- rośliny jadalne np. jagody, maliny, jeżyny, borówki, poziomki, orzechy laskowe, zioła oraz grzyby jadalne
Funkcja pozaprodukcyjne:
- drzewa leśne to naturalny filtr, który osłania glebę i wody gruntowe przed zanieczyszczeniami powietrza
- magazynuje wodę
- w górach stanowi barierę ochronna przed lawinami
- chroni różnorodność przyrody, jest środowiskiem życia wielu zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów
- chroni przed hałasem
4. Przedstawienie wyników pracy zespołów.
5. Uzupełnienie informacji przez nauczyciela, prezentacja wybranych gatunków roślin i zwierząt leśnych, wyrobów z drewna.
6. Obserwacja i degustacja produktów pochodzących z roślin rosnących w lesie.
7. Wyjaśnienie pojęcia „gospodarka leśna”- działalność leśna w zakresie hodowli lasu, ochrony lasu, użytkowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów leśnych, gospodarowania zwierzyną leśną, pozyskiwania płodów runa leśnego, choinek, roślin leczniczych oraz realizacje pozaprodukcyjnych funkcji lasu związanych z ochrona powietrza, wód i gleby.
Ponieważ większość lasów w Polsce, bo aż 80 procent, należy do państwowej instytucji, która nazywa się Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, gospodarka prowadzona jest przez pracowników w/w instytucji m.in. leśników.
8. Uczniowie otrzymują kartoniki z nazwami wybranych gatunków drzew. Ich zadaniem jest ułożyć drzewa wg długości ich życia, od długowiecznych po najkrócej żyjące.
(dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, kasztanowiec, klon zwyczajny, cis)
9. Określanie wieku drzew na podstawie słojów (rocznych przyrostów), wykorzystanie tablicy dydaktycznej oraz pniaka wybranego gatunku drzewa.
10. Podanie przez nauczyciela informacji , że leśnicy wycinają drzewa, które nadają się jeszcze do wykorzystania, a na ich miejsce sadzą nowe. Dzięki temu odmładzają lasy , zachowują je dla przyszłych pokoleń.
11. Ustalenie , co możemy robić, aby chronić las. (zbierać makulaturę, oszczędzać papier, szanować meble, prawidłowo zbierać runo leśne, właściwie zachowywać się w lesie- nie palić ognisk, nie hałasować itp.)
12. Uczniowie rozwiązują test sprawdzający .
13. Zapisanie wniosku: Racjonalne korzystanie z zasobów przyrody przynosi obustronne korzyści. Korzysta przyroda oraz my ludzie.
Literatura:
Portal Korporacyjny Lasów Państwowych
„Co nam daje las?”- Oficyna Wydawnicza MULTICO