Temat zajęć: „Poznajemy szkołę” - scenariusz zajęć dla dziecka 6, 7 letniego ze słabą orientacją przestrzenną, spostrzegawczością i pamięcią wzrokową.
Cel zajęć:
•Pomoc dziecku w lepszej adaptacji w szkole.
•Usprawnianie pamięci.
•Kształcenie orientacji przestrzennej: nauczenie poruszania się po szkole,
•Usprawnianie spostrzegania.
•Ćwiczenia stronności prawa- lewa.
•Usprawnianie koordynacji wzrokowo ruchowej.
•Ćwiczenie pamięci wzrokowej, techniki liczenia.
Forma: indywidualna.
Metoda: Metoda Dennisona, zabawa w terenie, zabawa dydaktyczna – „Zimno-ciepło”, słowna, zadania do wykonania.
Materiały: kolorowe koperty z instrukcjami, kartki papieru, kredki. Nagroda.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Nawiązanie i podtrzymywanie z dzieckiem kontaktu wzrokowego.
2. Ćwiczenia Dennisona- wykonywanie ósemek (rękami, potem nogami).
3. Podchody: ,,Poznajemy szkołę” - zabawa według zawartych w kopertach instrukcji.
Dzisiaj bawimy się w podchody! Będziemy spacerować i poznawać szkołę, szukać kopert z instrukcją, na koniec otrzymasz prezent. Ja będę twoim przewodnikiem: będę odczytywać wskazówki do zadań.
• Otwieramy pierwszą białą kopertę i czytamy wskazówki:
”Wyjdź z pokoju, skręć w lewo i licząc głośno, zrób 5 kroków. Licząc schody, zejdź na parter. Na pierwszym parapecie przy schodach znajdziesz czerwoną kopertę.”
• Otwieramy drugą czerwoną kopertę i czytamy wskazówki:
„Jesteś na parterze. Odpowiedz na pytania: „Co jest na lewo ? Co jest na prawo? Co jest na wprost? (np. na lewo jest stołówka, na wprost pokój nauczycielski). Skręć w prawo, zrób 12 kroków (licząc głośno), przywitaj się z Panią Woźną. Tu znajdziesz zieloną kopertę”.
• Otwieramy trzecią zieloną kopertę i czytamy wskazówki:
„Skręć w prawo, idź korytarzem, policz obrazki na gazetkach ściennych . Podążaj dalej do 2 pawilonu, cały czas licząc kroki. Wskaż gazetkę o patronie naszej szkoły. Tam szukaj następnej instrukcji”.
• Otwieramy czwartą żółtą kopertę i czytamy wskazówki:
„Poszukaj drzwi swojej klasy lekcyjnej, następnie policz okna na korytarzu, doniczki, kwitnące kwiatki na parapecie kolejno przy oknie: pierwszym, drugim, trzecim. Poszukaj nagrody.”
Pomagamy znaleźć miejsce ukrycia nagrody z wykorzystaniem zabawy dydaktycznej „Zimno-ciepło”.
4. Wracamy do pokoju, liczymy miejsca, które widzieliśmy, rozmawiamy o nich.
• Tworzymy mapę , rysując plan wędrówki.
• Rysujemy doniczki i kwitnące kwiatki na trzech parapetach.
• Robimy różne działania matematyczne: na konkretach na rysunku. W sposób graficzny zapisujemy działania. Sporządzamy różne warianty działań.
5. Zakończenie:
Prosimy dziecko, aby podzieliło się tym, co najbardziej mu się podobało podczas wykonywania zadań.
Pożegnanie.
Następne zajęcia zaczynamy od przypomnienia, co dziecko zapamiętało z poprzednich zajęć.